lucenec.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Lučenec

Aktuálne spravodajstvo

Matovič: Ľudia faktúry nezaplatili, teraz im hrozí odpojenie

Igor Matovič na tlačovej besede ukázal upomienky troch občanov, ktorým spoločnosť Východoslovenská energetika hrozí, že ak nezaplatia do 13. marca, tak ich odpoja od elektriny.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Ľuďom na východnom Slovensku posiela Východoslovenská energetika upomienky za nezaplatené faktúry za energie. Povedal to v utorok na tlačovej besede líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igor Matovič. Po tom, čo premiér Robert Fico nedávno odkázal ľuďom, aby faktúry so zvýšenými cenami za energie roztrhali, spoločnosť posiela upomienky a hrozí odberateľom odpojením od energie. "Už dnes im účtujú poplatok za upomienku," povedal Matovič s tým, že po odpojení si bude spoločnosť účtovať poplatok za opätovné pripojenie. "Je pekné, že im premiér Robert Fico káže trhať faktúry, ale dnes ľudom prichádzajú nemorálne upomienky s hrozbou, že ich vypnú," poznamenal Matovič. Odporúčame: SaS podala pre vysoké ceny energií ďalšie trestné oznámenie Žiga: Za zvyšovanie cien je zodpovedný Holjenčík, nikto iný Vládna koalícia tému energetiky ešte neuzavrela Podľa lídra OĽaNO ľuďom prišli platby navýšené aj o tisíc percent, čo je podľa neho šesťročný účet za elektrinu. "Pán premiér, zobuďte sa, prestaňte ženám rozdávať kytičky a riešte ich problémy. Tým istým ženám posielajú hrozby, že ich vypnú, ak nezaplatia vami zvýšené faktúry," dodal. Matovič na tlačovej besede ukázal upomienky troch občanov, ktorým spoločnosť Východoslovenská energetika hrozí, že ak nezaplatia do 13. marca, tak ich odpoja od elektriny. Jeden zo spomínaných zaplatil z faktúry iba takú časť, akú platil aj v minulom roku a rozdiel neuhradil. I napriek tomu mu prišla upomienka. Riešením situácie je podľa Matoviča, aby predstavitelia vládnej koalície začali riešiť problémy bežných ľudí. "Zastrašujete ľudí, a toto je dôsledok neschopnosti viesť krajinu," uzavrel Matovič. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matovič: Ľudia faktúry nezaplatili, teraz im hrozí odpojenie

Krajniak chce zakázať stavbu mešít, sú rizikom pre Slovensko

Milan Krajniak chce zakázať stavbu mešít novelou stavebného zákona.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak chce zakázať stavbu mešít novelou stavebného zákona. Preto chce zmeniť súčasnú legislatívu tak, že by sa v nej zadefinovala náboženská stavba. Tá by mala byť v zákone určená ako stavba určená na praktizovanie náboženskej viery a organizovanie hromadných kultúrnych a náboženských podujatí a bohoslužieb. Zároveň chce v novele, ktorú predkladá do parlamentu, stanoviť, aby stavebný úrad musel požiadať ministerstvo kultúry o záväzné stanovisko, ak ide o cirkev, ktorá nie je na Slovensku registrovaná. Odporúčame: Sulík si bol spraviť test na drogy, Ficovi hrozí žalobou Kotleba a Matovič by ľuďom ako premiéri prekážali najviac Zároveň Krajniak chce novelizovať zákon o slobode náboženskej viery tak, aby si ministerstvo kultúry muselo pred registráciou cirkvi vyžiadať stanovisko od SIS, ktorá preskúma možné bezpečnostné riziko. Ministerstvo kultúry následne preskúma, či založenie a činnosť cirkvi a náboženskej spoločnosti nie je v rozpore s týmto zákonom, ochranou bezpečnosti občanov a verejného poriadku, zdravia a mravnosti, zásadami ľudskosti a znášanlivosti. Ministerstvo by podľa návrhu Krajniaka najskôr malo zaregistrovať novú cirkev na päť rokov. Po ich uplynutí opätovne preskúma činnosť cirkvi. Ak splní cirkev všetky podmienky, registráciu predĺži ministerstvo na dobu neurčitú. Krajniak si myslí, že mešita je bezpečnostným rizikom pre Slovensko. Upozornil, že mešity slúžia v zahraničí ako náborové centrá pre radikálny islam. "Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre radikálny islam," vyhlásil s tým, že nežiada zákaz vyznávania islamu pre moslimov. Na Slovensku doteraz nie je postavená žiadna mešita. Podľa Krajniaka Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá nemá mešitu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krajniak chce zakázať stavbu mešít, sú rizikom pre Slovensko

Stovky policajtov v Berlíne vykonali razie proti islamistom

Zásahy sa uskutočnili v 24 samostatných nehnuteľnostiach na území Berlína. BERLÍN 28. februára (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia vykonala v utorok ráno v Berlíne sériu zásahov v lokalitách súvisiacich so združením, ktoré prevádzkovalo mešitu navštevovanú teroristom Anisom Amrim. Na akcii sa zúčastnilo 460 policajtov. Zásahy sa uskutočnili v 24 samostatných nehnuteľnostiach na území Berlína a začali sa o 06.00 h. Išlo o viacero bytov, priestory dvoch spoločností, ako aj šesť väzenských ciel v dvoch zariadeniach na výkon trestu. ÚTOK V BERLÍNE Združenie Fussilet minulý týždeň ukončilo prevádzku svojej mešity, resp. modlitebne situovanej v bytovej jednotke. Podľa vyšetrovateľov bola táto modlitebňa miestom, kde sa stretávali extrémisti a vyberali peňažné príspevky na podporu teroristických útokov v Sýrii. Berlínske úrady zvažovali zákaz združenia Fussilet už od roku 2015. Obrazom: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy Amri navštívil danú modlitebňu mnoho ráz vrátane 19. decembra 2016, keď vykonal teroristický útok v Berlíne. Amri sa zmocnil poľského kamiónu, ktorého vodiča zavraždil, a následne vozidlom zámerne vrazil do davu ľudí na jednom z vianočných trhov v blízkosti Pamätného kostola cisára Viliama na námestí Breitscheidplatz, čím spôsobil smrť 11 chodcov a 56 osobám privodil zranenia rôzneho stupňa. Po útoku sa Amri niekoľko dní pohyboval po západnej Európe, až kým ho 23. decembra v talianskom meste Miláno pri rutinnej kontrole nezastrelila polícia. Dvadsaťštyriročný Tunisan používal celkovo 14 rôznych identít. Po príchode do Talianska v roku 2011 ako uchádzač o azyl strávil štyri roky vo väzení za rôzne trestné činy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Stovky policajtov v Berlíne vykonali razie proti islamistom

V NHL sa znova začína šíriť zápal infekčný príušných žliaz

Minnesotu opäť kvári mumps, Pominville a Parise v karanténe.ST. PAUL 28. februára (WebNoviny.sk) - Medzi hokejistami Minnesoty po dvoch rokoch znova šarapatí mumps. Ochorenie zaznamenali v klube paradoxne po "oddychovom" týždni, v ktorom Wild päť dní nehrali žiaden zápas. Zatiaľ sa ním nakazili útočníci Zach Parise a Jason Pominville a asistent trénera Scott Stevens, ktorých už izolovali od mužstva. Parise a Pominville si pre karanténu nezahrajú pravdepodobne až tri zápasy. Tréner Wild Bruce Boudreau opatrenia s mumpsom dôverne pozná, pred dvoma rokmi bol šéfom realizačného tímu Anaheimu, keď zápal príušných žliaz v NHL najviac zasiahol práve tieto dva kluby. Minnesote vtedy vypadli zo zostavy na minimálne jedno stretnutie piati obrancovia. "Čo môžeme robiť? Len sedieť, čakať, kto to dostane, a so zvyškom hrať," vyhlásil 62-ročný kouč. Odporúčame: Video: Chára sa v 800. zápase za Boston odpútal od Parka Brankár Peter Budaj v NHL mení dres, \'králi\' ho vymenili Bývalý zlý muž NHL poslal k ľadu 15-ročného chlapca Dvojicu pacientov potvrdili Wild krátko pred pondelňajším stretnutím s Los Angeles. So zvyškom mužstva nesmú byť v kontakte päť dní. Ostatných hráčov a členov realizačného tímu zaočkovali, podobne ako v úvode sezóny 2014/2015 pri prvom výskyte. "Na jeden tím za taký krátky čas je to už dosť na pováženie," konštatoval Mikael Granlund, strelec víťazného gólu v 12. sekunde predĺženia proti Kings na 5:4. Napriek vysokej infekčnosti ochorenia oslava presného zásahu na ľade nesmela chýbať. "Ak niekto v tom strapci bol nakazený, potom to už máme všetci. Uvidíme, čo bude," poznamenal skúsený center Eric Staal. Mumps hlásia aj z Vancouveru, príznaky ochorenia ako opuchnutie sánky, únava a zvýšená teplota sa objavili u piatich hráčov Canucks. Wild proti nim nastúpili pred necelými troma týždňami. Minnesote v tejto situácii padlo vhod angažovanie posíl Martina Hanzala a Ryana Whita. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V NHL sa znova začína šíriť zápal infekčný príušných žliaz

Našli vinníka, ktorý spôsobil obrovský trapas na Oscaroch

Cenu pre najlepší film dostala v noci na pondelok dráma Moonlight. Tú za víťaza vyhlásili až po upozornení tvorcov La La Landu, ktorí už na pódiu ďakovali za svoj triumf.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Chybu pri tohtoročnom vyhlásení víťaza Oscara v kategórii Najlepší film spôsobil zamestnanec spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá je od roku 1934 zodpovedná za počítanie hlasov a zabezpečenie utajenia víťazov. Jej zástupcovia to oznámili vo vyhlásení, ktoré zverejnili na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Podľa nich Brian Cullinan, jeden zo zamestnancov, odovzdal Warrenovi Beattymu a Faye Dunaway, ktorí mali oznámiť meno víťaza, namiesto správnej obálky záložnú obálku s výsledkom kategórie Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. "Po odhalení tejto chyby, pán Cullinan ani jeho partnerka nepostupovali dostatočne rýchlo podľa protokolu na jej napravenie," uviedli a opätovne sa za incident ospravedlnili. Cenu pre najlepší film dostala v noci na pondelok dráma Moonlight. Tú však za víťaza vyhlásili až po upozornení tvorcov La La Landu, ktorí už na pódiu ďakovali za svoj triumf. Spomínaný Cullinan stál na ľavej strane javiska a jeho kolegyňa Martha Ruiz na pravej strane, pričom obaja mali na starosti dve sady obálok. Jedna z nich bola pripravená pre osobnosti odovzdávajúce Oscary, ktoré na scénu prichádzali z ich strany, druhú mali ako zálohu pre prípad možnej zmeny smeru. Ku chybe prišlo po tom, ako Cullinan odovzdal Beattymu obálku z nesprávnej sady. Biggest #Oscars mix up of all time? Watch the full play-by-play: pic.twitter.com/RT2zGiR798 Hollywood Reporter (@THR) 27. februára 2017 K situácii sa vyjadrili aj zástupcovia americkej Akadémie filmových umení a vied, ktorí svoje vyhlásenie tiež zverejnili prostredníctvom Twitteru. "Je nám veľmi ľúto chýb, ktoré nastali v rámci odovzdávania ceny pre Najlepší film počas včerajšieho oscarového ceremoniálu. Ospravedlňujeme sa hercom a tvorcom snímok La La Land a Moonlight, ktorých zážitok táto chyba nesmierne zmenila. Klaniame sa nesmiernej dôstojnosti, ktorú za daných okolností preukázali. Ospravedlňujeme sa všetkým zúčastneným, vrátane Warrena Beattyho a Faye Dunaway, tvorcom týchto filmov a našim divákom po celom svete, ktorí sa na to pozerali," uviedli a dodali, že incident vyšetrovali a rozhodnú o ich ďalších krokoch. Odporúčame: Oscary ovládol La La Land, filmom roka je Moonlight Video: Trapas na Oscaroch, vyhlásili nesprávny víťazný film Móda Oscar 2017: Bledá Nicole, strapatá Halle Berry, či konečne oblečená Dakota Záver 89. ročníka udeľovania Oscarov v pondelok okomentoval aj moderátor večera Jimmy Kimmel, ktorý vo svojej relácii Jimmy Kimmel Live opätovne uistil divákov, že to nebol jeden z jeho žartov. "Ľudia začali špekulovať, či som v tej situácii neurobil nejaký žart. Verte mi, ak by som v tej situácii žartoval, nenechal by som v obálke nesprávne meno víťaza. Bol by tam kupón do Bed Bath & Beyond (obchod s nábytkom a bytovými doplnkami, pozn. red.). Nebol to žart. A mimochodom, producenti La La Landu boli na javisku aj mimo neho veľmi milí. Zvládali to veľmi dobre. Bola to veľmi priateľská dohoda o starostlivosti, dokonca ani nežiadali o možnosti návštev a podobne," uviedol. Informácie pochádzajú z webstránok people.com, ew.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Našli vinníka, ktorý spôsobil obrovský trapas na Oscaroch

Dopad ozdravného plánu VšZP je nerovnomerný, varujú lekári

Asociácia súkromných lekárov nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR vníma ozdravný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ako snahu o úplne prenesenie poistného rizika na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a následne na občanov. Upozornil na to v otvorenom liste premiérovi SR Robertovi Ficovi prezident ASL Marián Šóth. "Podľa nášho názoru nebola vykonaná žiadna analýza, aké dôsledky a dopady bude mať navrhované zníženie úhrad v rozsahu na dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP. Občana sa to nedotkne, štátny rozpočet viac peňazí nedá, zdravotné poisťovne nemajú a nedajú. Len poskytovatelia zdravotnej starostlivosti to zvládnuť musia. Za menej peňazí viac muziky," zhodnotil Šóth. Takéto prenesenie poistného rizika na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepovažuje prezident ASL za správne. Odporúčame: Ozdravný plán VšZP mal byť ambicióznejší, hodnotí analytik Ako pokračoval Šóth, keď už niesť ťarchu kritickej situácia, tak potom rovnomerne, všetci hráči poistného trhu a za jasných pravidiel. "Nikde sme ale nenašli objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho uvedené konkrétne návrhy opatrení vznikli. Jednotlivé navrhované opatrenia určite nie sú rovnomerné, čo sa týka dopadu na jednotlivé segmenty poskytovateľov," poznamenal Šóth. Navrhované zmeny sú podľa neho v priamom rozpore so samotným Programovým vyhlásením vlády SR, a to najmä so zámerom znížiť čakacie časy. Prezident ASL poukazuje aj na fakt, že VšZP v ozdravnom pláne očakáva dodatočné zdroje okolo 150 miliónov eur v tomto roku. "Očakávame, že v prípade dofinancovania zdravotníctva o týchto 150 a možno aj viac miliónov eur prídu dodatočné finančné zdroje nielen do nemocníc, ale aj do ambulantného sektora. Považujeme to za základný predpoklad, aby nedošlo k zhoršeniu kvality dostupnosti zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore," uviedol Šóth. Podľa informácií vyplývajúcich z predbežnej účtovnej závierky za rok 2016 bude očakávaná strata poisťovne vo výške približne 200 miliónov eur. Ozdravný plán poisťovne odsúhlasil koncom decembra minulého roka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V súčasnosti sa ním zaoberá ministerstvo zdravotníctva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dopad ozdravného plánu VšZP je nerovnomerný, varujú lekári

Ženy podozrivé z vraždy Kima Čong-nama sa postavia pred súd

Severná Kórea medzitým vyslala do Malajzie delegáciu vysokopostavených činiteľov, ktorá sa bude usilovať o vrátanie telesných ostatkov Kim Čong-nama. KUALA LUMPUR 28. februára (WebNoviny.sk) - Dvojicu žien podozrivých z účasti na vražde Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, postavia v stredu pred súd. Obe podozrivé ženy, 29-ročná Vietnamka Doan Thi Huong a 25-ročná Indonézanka Siti Aishah, budú obžalované 1. marca, oznámila v utorok malajzijská prokuratúra. Ženy údajne otrávili odcudzeného brata vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) 13. februára na medzinárodnom letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur, a to votretím vysokotoxickej bojovej látky VX do jeho tváre, následkom čoho Kim do 20 minút zomrel. Malajzijské úrady zadržiavajú v súvislosti s týmto prípadom taktiež jedného muža z KĽDR a identifikovali ďalších sedem osôb. Odporúčame: Vyšetrovanie smrti nášho občana je plné rozporov, tvrdí KĽDR Malajzia rozšírila zoznam ľudí podozrivých z vraždy Kima Príčinou smrti Kima Čong-nama nebolo zlyhanie srdca Severná Kórea medzitým vyslala do Malajzie delegáciu vysokopostavených činiteľov, ktorá sa bude usilovať o vrátanie telesných ostatkov Kim Čong-nama, ako aj o prepustenie zadržiavaného severokórejského muža. Na víkendovej kontrole letiskového terminálu v Kuala Lumpure sa zúčastnili chemické, biologické, rádiologické a nukleárne tímy polície, ako aj jednotka hasičského zboru na likvidáciu nebezpečného materiálu a vládny výbor pre atómovú energiu. Polícia potvrdila, že v budove nenašli žiadne nebezpečné látky a nie je kontaminovaná, preto ju môžu vyhlásiť za "bezpečnú zónu". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ženy podozrivé z vraždy Kima Čong-nama sa postavia pred súd

Afganský policajt strieľal na kolegov, najmenej 11 zabil

Predpokladá sa, že páchateľ útoku vstúpil do radov islamistického hnutia Taliban. KANDAHÁR 28. februára (WebNoviny.sk) - Najmenej 11 afganských policajtov zahynulo v pondelok na kontrolnom stanovišti v provincii Helmand, keď na nich začal strieľať jeden z kolegov. Útok sa odohral v neskorých večerných hodinách v provinčnom hlavnom meste Laškargáh, informoval novinárov hovorca tamojšieho guvernéra. Útočník podľa neho zobral ostatným policajtom všetky strelné zbrane a muníciu, načo zo stanovišťa unikol na policajnom vozidle. Lekár z nemocnice v Laškargáhu potvrdil uvedenú bilanciu obetí s tým, že prevzali 11 bezvládnych tiel so strelnými ranami. Predpokladá sa, že páchateľ útoku vstúpil do radov islamistického hnutia Taliban. To zatiaľ ohľadne incidentu v Laškargáhu nevydalo oficiálne vyhlásenie, v ostatných rokoch sa však stalo v Afganistane viacero podobných útokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Afganský policajt strieľal na kolegov, najmenej 11 zabil

Vo veku 83 rokov zomrela herečka Viera Topinková

Viera Topinková začínala v činohre Divadla Jonáša Záborského v Prešove a v roku 1958 sa stala členkou Činohry SND.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Vo veku 83 rokov zomrela dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) Viera Topinková, agentúru SITA o tom informovalo SND. Herečka zomrela v pondelok 27. februára v Bratislave. Vedenie národného divadla prijalo správu o jej úmrtí s hlbokým zármutkom a o poslednej rozlúčke so zosnulou herečkou bude verejnosť informovať. Herečka Viera Topinková (27. jún 1933, Rimavská Sobota - 27. február 2017, Bratislava) absolvovala v roku 1960 herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V rokoch 1952 až 1956 bola členkou činohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove, v roku 1958 sa stala členkou Činohry SND. "Recenzenti oceňovali prirodzenú komediálnosť umelkyne i výrazné tragikomické črty jej herectva. Viera Topinková vedela s presvedčivosťou vystihnúť psychologickú hĺbku každej zo svojich postáv. Okrem množstva divadelných kreácií si zahrala aj vo filme a jej hlas znel často z rozhlasového éteru," dodalo SND. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vo veku 83 rokov zomrela herečka Viera Topinková

Video: \'Líšky\' už bez trénera Ranieriho zdolali Liverpool

Leicester City sa vrátil ku koreňom, výkonom z vlaňajška zdolal Liverpool.LEICESTER 28. februára (WebNoviny.sk) - Úradujúci anglický futbalový šampión Leicester City sa v tomto kalendárnom roku konečne dočkal premiérového ligového gólu aj trojbodového zisku. "Líšky" si v pondelkovom zápase 26. kola anglickej Premier League pripomenuli majstrovskú formu z vlaňajšieho ročníka a zdolali FC Liverpool 3:1. Bude Shakespeare hlavným trénerom? Na lavičke tímu z King Power Stadium už nesedel pred niekoľkými dňami odvolaný tréner Claudio Ranieri. Mužstvo viedol jeho niekdajší asistent Craig Shakespeare a ďalší člen realizačného tímu Mike Stowell. "Už počas rozcvičky som na hráčoch videl, že sú pripravení bojovať. O ich profesionalite som nikdy nepochyboval. Denne trénujú s chuťou. Nedávna kritika ich možno trochu ranila a zrejme aj to spôsobilo, že podali skvelý výkon. Zatiaľ je to však iba jeden výsledok. V ďalších stretnutiach naň musíme nadviazať," skonštatoval Craig Shakespeare. Odporúčame: Video: ManUtd získal Ligový pohár, hrdinom Ibrahimovič Video: \'Kohúti\' deklasovali Stoke, Kane sa blysol hetrikom Video: Chelsea zdolala Swansea, góly strieľali Španieli Portál BBC Sport po pondelňajšom dueli vyrukoval so správou, že 53-ročný rodák z Birminghamu by sa mohol dočkať svojho prvého angažmánu v pozícii hlavného trénera. Funkcionári Leicestru vraj zvažujú, že mu minimálne po zvyšok tejto sezóny zveria tento post. "Či by som si vedel predstaviť robiť túto prácu? Myslím si, že áno. Mojím poslaním bolo pripraviť hráčov na zápas s Liverpoolom a to som aj urobil. Uvidíme, čo sa stane. Majitelia sa určite rozhodnú pre dobro klubu," doplnil Shakespeare. Dvojgólový Vardy Leicester City nasmeroval za víťazstvom kanonier Jamie Vardy, ktorý zásahom z 28. min pretrhol strelecký pôst mužstva trvajúci 637 minút. Ešte pred odchodom do šatní zvýšil náskok domácich krásnou delovkou Danny Drinkwater a v 60. min pridal svoj druhý gól v zápase Vardy. Liverpoolčania sa zmohli už len na korekciu výsledku - v 68. min skóroval Philippe Coutinho. "The Reds" zaznamenali štyri z ostatných piatich prehier v súbojoch proti mužstvám, ktoré do týchto duelov vstupovali figurujúc v pásme zostupu. "Keď prehráte, vždy je ťažké nájsť tie správne slová. Vedeli sme, ako bude súper hrať, že sa vráti späť ku koreňom. Mohli sme si počínať lepšie. Namiesto toho sme urobili chyby a dovolili Leicestru hrať futbal z minulej sezóny," mrzelo po stretnutí kormidelníka Liverpoolu Jürgena Kloppa. Po pondelňajšom dueli vyzerá situácia v tabuľke Premier League nasledovne: majstrovský Leicester je 15. so ziskom 24 bodov, Liverpoolu patrí priebežná 5. priečka (49). Výsledok pondelkového stretnutia 26. kola Premier League: Leicester - Liverpool 3:1 (2:0) Góly: 28. a 60. Vardy, 39. Drinkwater - 68. Coutinho Tabuľka: 1. Chelsea 26 20 3 3 55:19 63 2. Tottenham 26 15 8 3 50:18 53 3. Manchester City 25 16 4 5 51:29 52 4. Arsenal 25 15 5 5 54:28 50 5. Liverpool 26 14 7 5 55:33 49 6. Manchester United 25 13 9 3 38:21 48 7. Everton 26 12 8 6 42:27 44 8. West Bromwich 26 11 7 8 36:32 40 9. West Ham 26 9 6 11 35:44 33 10. Stoke 26 8 8 10 30:40 32 11. Burnley 26 9 4 13 28:37 31 12. Watford 26 8 7 11 30:43 31 13. Southampton 25 8 6 11 28:31 30 14. Bournemouth 26 7 5 14 36:51 26 15. Leicester 26 6 6 14 27:44 24 16. Swansea 26 7 3 16 32:57 24 17. Middlesbrough 26 4 10 12 19:28 22 18. Crystal Palace 26 6 4 16 33:46 22 19. Hull 26 5 6 15 23:50 21 20. Sunderland 26 5 4 17 24:48 19 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: \'Líšky\' už bez trénera Ranieriho zdolali Liverpool

Vývoj cien ropy bol zmiešaný, zlato zdraželo

Zlato si pripísalo 50 centov, striebro zdraželo o dva centy.NEW YORK 28. februára (WebNoviny.sk) - Vývoj cien ropy bol v pondelok zmiešaný. Ľahká americká ropa si prilepšila o šesť centov a uzavrela na úrovni 54,05 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, však o 6 centov zlacnela, a to na 55,93 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla o 2 centy na 1,53 USD za galón, ale cena vykurovacieho oleja sa v podstate nezmenila a obchodoval sa na úrovni 1,64 USD za galón. Ceny drahých kovov sa zvýšili. Zlato si pripísalo 50 centov a uzavrelo na hodnote 1 258,80 USD za uncu. Striebro zdraželo o 2 centy, a to na 18,35 USD za uncu. (1 EUR = 1,0609 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vývoj cien ropy bol zmiešaný, zlato zdraželo

Automobilkám u nás chýba 14-tisíc ľudí, stav je alarmujúci

Zväz automobilového priemyslu vyzýva vládu, aby prijala opatrenia na zmiernenie deficitu kvalifikovaných zamestnancov a nastavila vzdelávací systém na ich udržateľný prísun.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - V automobilovom priemysle aktuálne chýba 14 000 kvalifikovaných pracovníkov. Tento stav je alarmujúci a je nevyhnutné zrýchliť opatrenia, ktoré smerujú k transformácii vzdelávacieho systému pre potreby praxe na všetkých úrovniach vzdelávania. Na tlačovej besede to povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu Juraj Sinay. Zväz preto vyzýva Vládu SR k prijatiu opatrení na zmiernenie deficitu kvalifikovaných zamestnancov a na nastavenie vzdelávacieho systému na ich udržateľný prísun. Zväz apeluje na podporu duálneho vzdelávania v stredných školách. Navrhuje tiež zaviesť inštitút profesijného bakalára so štvorročným bakalárskym štúdiom, pri ktorom bude minimálne jeden semester praxe. Zväz chce ďalej vysokoškolské štúdium v technických odboroch prepojiť s intenzívnou praxou počas štúdia tak, aby časť vzdelávania bola aj priamo v podnikoch. Žiada tiež prehodnotiť aktuálny model rekvalifikácií, pričom navrhuje riešenie, pri ktorom by zamestnávatelia stanovovali obsah rekvalifikácie. Model duálneho vzdelávania v stredných školách Úrady práce by podľa tohto modelu vybrali ľudí, ktorí by počas dvojmesačného rekvalifikačného kurz získali základné návyky a vedomosti a boli by tak pripravení na post operátorov v automobilových spoločnostiach. Záujemcovia by zároveň mali mať možnosť absolvovať aj ďalšiu profesijnú rekvalifikáciu od troch do 15 mesiacov, vďaka ktorej by získali profesijný certifikát. Zväz automobilového priemyslu už vybral 12 profesií v automobilovom priemysle, v rámci ktorých chcú cez rekvalifikácie pripraviť vyše 7500 pracovníkov pre automobilový priemysel. Odporúčame: Fico: Práca za 1300 eur Slovákom nestačí, radšej budú doma Sinay uviedol, že automobilový priemysel naštartoval rozvíjajúci sa model duálneho vzdelávania v stredných školách a študijné programy na vysokých školách, ktoré pripravujú absolventov pre potreby praxe. "To však nestačí. Je nevyhnutné nastaviť vzdelávací systém tak, aby sa kontinuálne a dlhodobo vytvárali podmienky pre prísun kvalifikovaných zamestnancov do našich závodov. Pokiaľ sa záujem štátu nezmení na reálne skutky, bude sa potenciál konkurencieschopnosti SR nebezpečne znižovať," uviedol dnes Sinay. Pre potreby automobilového priemyslu je dnes v duálnom systéme zapojených 70 zamestnávateľov a 873 žiakov, ktorí študujú v 23 stredných odborných školách. V školskom roku 2017/2018 duálny systém pre potreby automobilového priemyslu ponúka ďalších 1089 učebných miest. "Teší nás, že počet žiakov zapojených do duálneho systému vzdelávania má stúpajúcu tendenciu. V druhom ročníku dnes študuje 243 žiakov a v prvom ročníku 630 žiakov. Zo systému však vieme pre potreby trhu praxe využiť prvých 4000 žiakov najskôr až o tri roky. Kvalifikovaných pracovníkov však potrebujeme už dnes," uviedol predseda vzdelávacej komisie Zväzu automobilového priemyslu Július Hron s tým, že okrem systémových krokov sú nevyhnutné aj opatrenia pre okamžité riešenia. Absolventi nepracujú v odboroch, ktoré vyštudovali Viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Jaroslav Holeček tvrdí, že pre zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily v prechodnom období, kým sa do praxe dostanú absolventi duálneho vzdelávania, je nevyhnutné, aby kompetentné orgány pristúpili k radikálnym riešeniam v oblasti rekvalifikácií. "Dnešný systém rekvalifikácií je absolútne nevyhovujúci. O rekvalifikáciách sa dnes rozhoduje bez kompletnej analýzy a posúdenia v kontexte priorít priemyslu. S ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny sme už otvorili diskusiu o koncepte cielených rekvalifikácií, na ktorom chceme ďalej spolupracovať a prevziať zodpovednosť za jeho prípravu a realizáciu. Čiastočným riešením v prechodnom období je aj mobilita pracovnej sily zo zahraničia," skonštatoval Holeček s tým, že mobilita pracovnej sily zo zahraničia však nemôže byť systémovým riešením, ale iba prostriedok, ktorý umožní automobilovému priemyslu na Slovensku nadýchnuť sa. Sinay upozornil, že každoročne prichádza na trh práce o päť- až 10-tisíc stredoškolských absolventov menej, ako si trh práce vyžaduje a o päť- až 10-tisíc absolventov vysokých škôl viac, ako trh práce potrebuje. Približne 64 percent stredoškolských a 53 percent vysokoškolských absolventov navyše podľa neho nepracuje v odboroch, ktoré vyštudovali. Ako uviedol, treba riešiť kvalitu vysokého školstva. Hron však upozornil, že napríklad v pripravovanej reforme ministerstva školstva sa vôbec nehovorí o prepojení vzdelávania so zamestnávateľmi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Automobilkám u nás chýba 14-tisíc ľudí, stav je alarmujúci

Video: Curry pálil za tri slepými, double-double LeBrona

Warriors v súboji na palubovke Philadelphie potiahol Kevin Durant. Do zostavy Clevelandu sa po chorobe vrátil LeBron James. Toronto predĺžilo šnúru víťazstiev na štyri, Indiana zaskočila Houston.NEW YORK 28. februára (WebNoviny.sk) - Ani najhorší kariérny výkon Stephena Curryho v streľbe za tri body nebol pre basketbalistov Golden State prekážkou na ceste za víťazstvom vo Philadelphii. Rozohrávač Warriors nemal v pondelok svoj deň, z 11 pokusov spoza oblúka mu ani jeden neprepadol cez obruč. Niečo podobné sa mu pritrafilo naposledy 4. novembra 2016, keď sa mu proti Lakers neujala žiadna z desiatich trojok. "Zabudol som sa prispôsobiť hustote vzduchu," vtipkoval podľa espn.com Curry s 19 bodmi na konte. "V zápasoch, ako bol tento, keď to Stephovi nepadá, vedia zabrať ďalší chlapci," vyzdvihol tréner kalifornského tímu Steve Kerr. Curryho zastúpil Kevin Durant, a to najmä 10 premenenými trestnými hodmi a celkovo 27 bodmi. Vlaňajší finalista rozhodol o svojom víťazstve 119:108 v tretej štvrtine úsekom 12:3. Warriors sa do zostavy vrátil po zranení ruky Durant, Clevelandu zase po chorobe LeBron James a aj on bol kľúčom k víťazstvu svojho tímu. Obhajca titulu vďaka double-double svojho lídra (24 bodov a 10 doskokov) a 25 bodom Kyrieho Irvinga zdolal Milwaukee 102:95. "Je to víťaz. Každého okolo seba robí lepším, mňa nevynímajúc. Dnes sme opäť potrebovali jeho šťavu," pochvaľoval si tréner Cavaliers Tyronn Lue. Toronto predĺžilo šnúru víťazstiev na štyri, v Madison Square Garden sa o to proti Knicks postaral DeMar DeRozan košom 1,9 sekundy pred koncom na tesných 92:91. Kanadský tím sa mohol spoľahnúť na kvalitnú obranu a bude sa musieť spoliehať aj ďalej, pretože rozohrávač Kyle Lowry potrebuje operáciu zápästia a bude mimo do konca základnej časti. Indiana zaskočila Houston na jeho palubovke, prekonala 17-bodové manko z prvého polčasu a zvíťazila 117:108. Sumáre NBA: Cleveland - Milwaukee 102:95 (27:25, 25:25, 25:23, 25:22) Najviac bodov: Irving 25, L. James 24 (10 doskokov), Derrick Williams 14 - Brogdon 20, Monroe 13, Beasley 11 New York - Toronto 91:92 (25:21, 28:19, 14:23, 24:29) Najviac bodov: C. Anthony 24, C. Lee a Rose po 16 - DeRozan 37, Ibaka 15, Valančiunas 10 Philadelphia - Golden State 108:119 (31:32, 25:27, 24:34, 28:26) Najviac bodov: Šarič 21, Henderson 16, Covington as Holmes po 15 - Durant 27, Klay Thompson 21, Stephen Curry 19 Boston - Atlanta 98:114 (24:24, 23:27, 24:33, 27:30) Najviac bodov: I. Thomas 19, Smart 16, Jaylen Brown 15 - Schröder 21, Millsap (10 doskokov) a D. Howard (12 doskokov) po 17 Dallas - Miami 96:89 (22:31, 33:23, 23:15, 18:20) Najviac bodov: Seth Curry 29, H. Barnes 24, W. Matthews 9 - Dragič 24, Whiteside 19 (19 doskokov), Waiters 12 Houston - Indiana 108:117 (31:20, 27:39, 22:29, 28:29) Najviac bodov: Lou Williams 28, Harden 25 (12 asistencií), Nene 15 - Teague 25, Stuckey 17, P. George 15 Sacramento - Minnesota 88:102 (25:20, 19:40, 21:17, 23:25) Najviac bodov: McLemore, Cauley-Stein a Koufos (11 doskokov) po 14 - Towns 29 (17 doskokov), Wiggins 27, Bjelica (12 doskokov) a Muhammad po 10 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Curry pálil za tri slepými, double-double LeBrona

Vodič Peugeotu 206 zrazil muža, ktorý ležal na ceste

Polícia vyšetruje okolnosti tragickej nehody, ktorá sa stala v obci Martin nad Žitavou.BRATISLAVA/ZLATÉ MORAVCE 28. februára (WebNoviny.sk) - Tragická nehoda sa v pondelok podvečer stala v obci Martin nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce. Muža, ktorý zo zatiaľ nezistených príčin ležal na ceste, zrazil 61-ročný vodič Peugeotu 206. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, 45-ročný muž zomrel na mieste. Vodičovi alkohol nezistili. Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia polícia vyšetruje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodič Peugeotu 206 zrazil muža, ktorý ležal na ceste

Saganov varovný signál konkurencii pred veľkými klasikami

Peter Sagan po triumfe na Kuurne - Brusel - Kuurne: \'Keď sa cítim dobre a mám šancu útočiť na víťazstvá, potom je to v poriadku.\'BRUSEL 28. februára (WebNoviny.sk) - Úvodné dve klasiky cyklistickej jari v Belgicku priniesli varovný signál pre konkurenciu zhmotnený do vety: "S Petrom Saganom to opäť nebudete mať ľahké." Portál Cyclingnews pripomína, že Sagan bol jediný z početného štartového poľa, ktorý v oboch 200 km dlhých jednorazovkách tvrdil muziku až do konca a útočil na víťazstvo. Zatiaľ čo v sobotu v Gente sa ho tesne nedočkal a v závere "nemal nohy" na prešpurtovanie olympijského šampióna Grega van Avermaeta, v nedeľu v Kuurne už naplno demonštroval svoju silu. Zo skupiny spolujazdcov v úniku urobil v záverečných 200 m len dojazdový komparz. Bol to jeho prvý triumf vo farbách tímu Bora-Hansgrohe a podľa AFP zároveň deväťdesiaty v profikariére na ceste. "Verím, že sa ešte zlepším. Myslím tým svoju pripravenosť, lebo na nás čakajú dôležitejšie preteky. Keď sa cítim dobre a mám šancu útočiť na víťazstvá, potom je to v poriadku," povedal Peter Sagan na tlačovej konferencii po triumfe na Kuurne - Brusel - Kuurne. Odporúčame: Video: Fantastický Sagan vyhral klasiku Kuurne - Brusel - Kuurne Peter Sagan ako strela, súperi nemali šancu, píšu médiá Sagan opäť perlil: Je normálne odskočiť si na záchod, nie? Sagan sa poučil z minulého roka Sagan povedal, že na podujatí medzi Kuurne a Bruselom sa poučil z minulého roka. Vtedy sa Belgičan Jasper Stuyven stal víťazom po sólouniku a Sagan prišiel do cieľa siedmy ako súčasť skupiny prenasledovateľov. "Nechcel som, aby sa zopakovala situácia spred roka a nechali sme odísť neskoršieho víťaza. Zároveň som však nechcel zbytočne útočiť a držať sa v popredí. V sobotu som si toho odpracoval až-až, preto som sa stiahol. Keď sa však 25 km pred cieľom rodil únik, povedal som si, že do toho pôjdem. Mal som aj šťastie v tom, že sme vpredu zostali piati a vyšlo to až do cieľa," zhodnotil 27-ročný rodák zo Žiliny s oficiálnym bydliskom v Monte Carle. Dvojnásobný a tiež úradujúci majster sveta dostal od belgických novinárov tiež otázku, či sa fyzicky zlepšil oproti situácii spred roka. "Neviem to vyhodnotiť, či áno alebo nie. Po mentálnej stránke sa však niečo zmenilo. Vlani som odjazdil obe úvodné klasiky ako šialený a pred cieľom mi potom chýbala energia. Tento rok som minimálne v nedeľu zostal pokojnejší a uvoľnenejší a napokon to dobre vypálilo," skonštatoval Peter Sagan podľa Cyclingnews. Cyklistické klasiky vrátanie tzv. troch monumentov Najbližších šesť týždňov v programe Petra Sagana vyplnia najmä cyklistické klasiky vrátane účasti na troch tzv. monumentoch, čo on sám označuje za prvý vrchol sezóny. Už najbližšiu sobotu sa Sagan predstaví v Taliansku na podujatí Strade Bianche, ktorá bude pre neho prípravou na prvý veľký monument Miláno - San Remo (19. 3.). Ešte predtým sa zúčastní aj na tradičných sedemetapových pretekoch Tirreno-Adriatico (8.- 14. 3.). Nasledovať bude návrat do Belgicka a tam v tesnejšom slede duo prípravných jednorazoviek E3 Harelbeke (24. 3.) a Gent-Wevelgem (26. 3.), resp. začiatkom apríla dva absolútne vrcholy cyklistickej jari: vyše storočné klasiky Okolo Flámska (2. 4.) a Paríž-Roubaix (9. 4.) s neopakovateľnou atmosférou a veľkým renomé. Vo Flámsku bude obhajovať víťazstvo spred roka. "Aj preto som chcel absolvovať tento úvodný víkend, aby som sa otestoval po mesačnom tréningovom kempe. Samozrejme, som veľmi rád, že to takto dopadlo a teším sa na pokračovanie na Strade Bianche Tirreno či na veľké klasiky, Nastavené je to celkom dobre, uvidíme, čo bude ďalej," dodal Peter Sagan. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Saganov varovný signál konkurencii pred veľkými klasikami

Video: Do obytnej zóny v Riverside sa zrútilo malé lietadlo

V malom lietadle, ktoré sa zrútilo v meste Riverside zrejme cestovali rodičia s troma tínedžermi, ktorí sa zúčastnili na súťaži roztlieskavačiek v Disneylande.LOS ANGELES 28. februára (WebNoviny.sk) - Štyria ľudia v pondelok zahynuli v dôsledku pádu malého lietadla do obytnej zóny mesta Riverside v Kalifornii, informoval šéf miestnych požiarnikov Michael Moore. Z jeho slov nebolo jasné, či obete pochádzali z lietadla, ktoré malo na palube päť ľudí, alebo niektorého z dvojice domov zasiahnutých jeho pádom. Na zemi je zatiaľ potvrdená jedna obeť. "Naďalej aktívne hľadáme obete," pokračoval Moore. Uviedol, že v oboch domoch sa nachádzali ľudia a zatiaľ vedia o jednej obeti spomedzi nich. Moore vyjadril domnienku, že v lietadle cestovala rodina, dvaja dospelí s troma tínedžermi, ktorí sa zúčastnili na súťaži roztlieskavačiek v Disneylande. Lietadlo práve vzlietlo z letiska v Riverside, ktoré leží asi 100 kilometrov na východ od Los Angeles a smerovalo do San José, keď približne o 16.45 h miestneho času havarovalo. Jedna tínedžerka z lietadla vypadla a v nemocnici jej ošetrili drobné zranenia, dodal Moore. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Do obytnej zóny v Riverside sa zrútilo malé lietadlo

Video: Kučerov sa blysol hetrikom, skóroval aj Gáborík

Marián Gáborík strelil svoj siedmy gól v sezóne, ale \'králi\' v predĺžení neuspeli. Predĺženie rozhodlo aj o víťazovi zápasu medzi \'diablami\' a Montrealom. Hviezdou \'bleskov\' bol Nikita Kučerov, ktorý sa blysol hetrikom a jeho tím zdolal Ottawu.V bránke Tampy nedostal príležitosť Peter Budaj, ktorého len v nedeľu vytrejdovali z Los Angeles.NEWARK 28. februára (WebNoviny.sk) - Deväť zápasov a 27 dní trvalo slovenskému hokejistovi Mariánovi Gáboríkovi, kým sa opäť zapísal do tabuľky produktivity v NHL. V pondelkovom súboji Minnesota - Los Angeles Gáborík strelil gól, pridal aj asistenciu, ale hosťom to na výhru nestačilo. Domáci zvíťazili 5:4 po predĺžení, keď v dvanástej sekunde 5-minútového nadstavenia rozhodol fínsky útočník Mikael Granlund. Cez útočnú modrú sa predral pomedzi Jeffa Cartera a Anžeho Kopitara a parádnu akciu zakončil blafákom do forhendu. "Už neraz predtým sa ukázalo, že sa vieme vrátiť do zápasu, v ktorom vedie súper. Vyzerá to tak, že to nie je až taký problém," povedal Mikael Granlund na webe NHL. Odporúčame: Video: Chára sa v 800. zápase za Boston odpútal od Parka Brankár Peter Budaj v NHL mení dres, \'králi\' ho vymenili Bývalý zlý muž NHL poslal k ľadu 15-ročného chlapca "Králi" strácajú dva body na ôsme miesto Gáborík, ktorý v sobotňajšom zápase proti Anaheimu sedel iba na tribúne, najprv v 9. min obkorčuľoval bránku Wild a naservíroval puk voľnému Nickovi Shoremu na prvý gól zápasu. Shore skóroval po 21 zápasoch. Na začiatku tretej tretiny slovenský krídelník zasa bezpečne premenil prihrávku od Trevora Lewisa, z dobrej pozície nakorčuľovaný pred bránkou poslal hostí do priebežného vedenia 4:3. Gáborík sa dostal na 15 bodov v aktuálnej sezóne so 7 gólmi a 8 asistenciami. Lenže potom ešte prišlo vyrovnanie Jasona Zuckera a už spomenuté rozhodnutie Granlunda. Minnesota má na čele Západnej konferencie 3-bodový náskok pred Chicagom, Los Angeles je na deviatej priečke 2 body za St. Louis. Hetrik Kučerova V súboji Tampa Bay - Ottawa (5:1) sa hetrikom zaskvel ruský útočník domácich Nikita Kučerov, ktorý pridal aj jednu asistenciu. Navyše, Kučerov skóroval trikrát za sebou v rozpätí 14:09 min druhej tretiny a všetky góly dosiahol pri početnej výhode svojho tímu. Stal sa len tretím hráčom v klubovej histórii Lightning, ktorý si pripísal klasický hetrik po Chrisovi Kontosovi a Martinovi St. Louisovi. "Keď prebudí svoju streleckú mentalitu, takto to potom vyzerá," povedal na adresu Kučerova tréner Tampy Jon Cooper. Kučerov má z 54 zápasov v tejto sezóne už 58 bodov za 26 gólov a 32 asistencií a v tabuľke produktivity celej súťaže uzatvára prvú desiatku. V bránke Tampy nedostal príležitosť Peter Budaj, ktorého len v nedeľu vytrejdovali z Los Angeles. Iba 22-ročný Rus Andrej Vasilevskij, zrejme nová jednotka "bleskov", si pripísal 39 zákrokov a skvelú úspešnosť 97,5%. Hráčom Tampy patrí v tabuľke Východnej konferencii 11. priečka s 5-bodovým odstupom na druhú voľnú kartu pre play-off, ktorú momentálne držia hokejisti Toronta. "Hráme akoby play-off v predstihu. Body z každého zápasu sú pre nás dôležité," cituje Kučerova portál NHL. Sumáre NHL: New Jersey - Montreal 3:4 po predĺž. (1:0, 0:0, 2:3 - 0:1) Góly: 20. Palmieri (Zajac), 43. J. Moore (Blandisi, Severson), 48. Zajac (Wood, Palmieri) - 43. A. Radulov (Jemelin, Petry), 49. Pacioretty (Beaulieu, A. Radulov), 60. Pacioretty (S. Weber, A. Radulov), 63. Galchenyuk (S. Weber, A. Radulov) Tampa Bay - Ottawa 5:1 (0:1, 4:0, 1:0) Góly: 22. Point, 26. Kučerov (Hedman, Drouin), 31. Kučerov (Drouin, T. Johnson), 40. Kučerov (Hedman, Drouin), 51. Coburn (Kučerov, T. Johnson) - 7. Turris (E. Karlsson, Hoffman) Minnesota - Los Angeles 5:4 po predĺž. (1:2, 2:1, 1:1 - 1:0) Góly: 13. Niederreiter (Spurgeon, White), 25. Schroeder (Stewart), 34. White (E. Staal), 48. Zucker (Graovac, Schroeder), 61. Mikael Granlund (Spurgeon, Koivu) - 9. Shore (GÁBORÍK, Muzzin), 16. Pearson, 32. Muzzin (Dowd, King), 42. GÁBORÍK (Shore, Lewis) Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 14:59 min, 1 gól, 1 asistencia, 2 strely, 1 zblokovaná strela Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Kučerov sa blysol hetrikom, skóroval aj Gáborík

Sulík ohrozuje vznik koalície pred voľbami, varuje Hlina

Richard Sulík reagoval na slová Alojza Hlinu a tvrdí, že SaS žiadne dohody neblokuje.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Koalícia SaS, OĽaNO a KDH je pred regionálnymi voľbami podľa predsedu KDH Alojza Hlinu ohrozená. Ako napísal na sociálnej sieti, dôvodom je, že Richard Sulík sa odmieta s ním stretnúť, pokiaľ sa mu verejne neospravedlní za tvrdenia, podľa ktorých má Sulík slovník neonacistu. Poverený vyjednávať je Galko "Odhliadnuc od toho, že nevidím dôvod, pre ktorý by som sa mal ospravedlniť, je tento štátnický postup zo strany Sulíka zaujímavý. Sulík sa stihol doteraz stretnúť s kdekým, ale odmieta stretnutie s predsedom konzervatívnej strany. Čisto teoreticky, ak by aj dôvod na ospravedlnenie existoval, je takéto podmieňovanie štátnickým prístupom a príspevkom k stabilizácii politickej scény," napísal Hlina na sociálnu sieť. Odporúčame: Sulík si bol spraviť test na drogy, Ficovi hrozí žalobou Podľa Sulíka však SaS žiadne dohody neblokuje. Na tlačovej besede dnes uviedol, že za SaS je poverený vyjednávať Ľubomír Galko. "Galko je vybavený všetkými právomocami, aby uzavrel dohody. Nevidím dôvod sa baviť s ľuďmi, ktorí ma označujú za neonacistu," vyhlásil Sulík. SaS širokú koalíciu do volieb vidí ako správnu cestu Predseda OĽaNO v decembri oznámil, že strana SaS a hnutie OĽaNO, ktoré vytvorili koalíciu do volieb do orgánov VÚC na jeseň 2017 vo všetkých ôsmich samosprávnych krajoch, pravdepodobne priberú do koalície aj neparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie. "Hnutie OĽANO bude preto na spoločných rokovaniach s SaS, s ktorou sa už na spoločnom postupe dohodlo, presadzovať pripojenie aj tretieho partnera KDH," povedal vtedy predseda OĽaNO Igor Matovič pre agentúru SITA. SaS širokú koalíciu do volieb vidí ako správnu cestu. "Rokovania o postupe vo voľbách do VÚC stále prebiehajú, širokú koalíciu však už teraz vidíme ako správnu cestu. O záveroch rokovaní budeme informovať začiatkom budúceho roka," povedala v decembri pre agentúru SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Liberáli a OĽaNO budú ostatné strany prizývať po vzájomnej dohode. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulík ohrozuje vznik koalície pred voľbami, varuje Hlina

Pápež rozhodol, Slovensko bude mať nového blahoslaveného

BlahorečenieTitusa Zemana by malo byť na jeseň, k svätorečeniu potrebuje jeden zázrak.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Slovensko bude mať nového blahoslaveného. Svätý Otec František prijal v pondelok dopoludnia na osobnej audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Amata a schválil dekrét o mučeníctve Božieho služobníka Titusa Zemana, saleziána kňaza, ktorý sa narodil vo Vajnoroch 4. januára 1915 a tam aj zomrel na následky mučenia a väzenia 8. januára 1969. Agentúru SITA o tom informoval hovorca saleziánov Rastislav Hamráček. Tento dekrét podľa neho umožňuje, aby bol salezián kňaz Titus Zeman vyhlásený za blahoslaveného. Pre Slovensko to znamená, že bude mať ďalšieho svätca, prvého rímskokatolíckeho kňaza, mučeníka z čias totalitného komunistického režimu. "Je to pre nás všetkých obrovský dar, že bude vyzdvihnutý na slávu oltára spolubrat, ktorý vyšiel spomedzi nás, obetoval svoj život, aby sprevádzal mladých bratov v ich povolaní. Súčasne reprezentuje množstvo ďalších veriacich v našej krajine, ktorí pre svoju vieru a z lásky k dušiam boli ochotní podstúpiť mnohé riziká a obety v dobe komunizmu. Pre nás bude inšpiráciou, ako čeliť výzvam v našej dobe, ako svedčiť o Kristovi až do krajnosti a pomáhať mladým dôjsť k pravej slobode," vyjadril svoje stanovisko k udalosti provinciál slovenských saleziánov Jozef Ižold. Zvolenský vyjadril radosť a vďačnosť z rozhodnutia pápeža Ten upozornil, že Zeman pomohol 21 bratom prísť ku kňazstvu. Boli medzi nimi napríklad známy biblista Jozef Heriban, básnik Gorazd Zvonický či misionár v Japonsku Ľudovít Sucháň. Traja z nich ešte žijú. Spolu so Zemanom bolo odsúdených 20 osôb, medzi nimi napríklad Anton Srholec. "Boli odsúdení spolu na 308 rokov väzenia. Titus Zeman priniesol odvážne svedectvo viery," zdôraznil Ižold, podľa ktorého Zeman pomáhal prechádzať mladým spolubratom z neslobody do slobody. "Aj dnes nás jeho svedectvo môže povzbudiť, aby sme sa nebáli pomáhať mladým hľadať cesty k slobode," zdôraznil. Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský vyjadril veľkú radosť a vďačnosť z rozhodnutia pápeža Františka. "Je to dar pre Vajnory, Bratislavu, arcidiecézu, celé Slovensko. Jeho životný príbeh sa tým stáva ešte silnejším. Pápež rozhodnutím ho dal za príklad viery a vernosti katolíckej cirkvi. Ďakujeme Bohu a pápežovi Františkovi. Budeme už len očakávať chvíľu, kedy sa blahorečenie uskutoční," uviedol Zvolenský. Zeman potrebuje jeden zázrak Podľa vicepostulátora procesu blahorečenia Jozefa Slivoňa po blahorečení sa mení modlitba za blahorečenie Titusa Zemana na modlitbu za svätorečenie. Ako povedal na tlačovej besede, na to, aby bol Zeman vyhlásený za svätého, musel by sa stať na jeho príhovor aspoň jeden zázrak. Zatiaľ sa na príhovor Zemana podľa Slivoňa stalo päť mimoriadnych uzdravení, ale tie sa nemôžu počítať v procese svätorečenia, pretože sa stali ešte pred ukončením blahorečenia. Takýto zázrak musia preskúmať a potvrdiť traja lekári, následne o ňom rozhodne cirkevný tribunál. Ako svätý by sa podľa Slivoňa mohol stať Zeman patrónom nových duchovných povolaní a povolaní ku kresťanskej rodine a tiež vernosti v povolaní. Podľa hovorcu saleziánov Rastislava Hamráčka blahorečenia Zemana by sa mohlo konať na jeseň a pravdepodobne v Bratislave, pretože Zeman pochádzal i zomrel v bratislavských Vajnoroch. Salezián kňaz Titus Zeman sa narodil v Bratislave-Vajnoroch 4. januára 1915. Ako 25-ročný sa stal saleziánskym kňazom a pôsobil ako kaplán, školský radca a profesor chémie. Po tom, ako komunistický režim 13. apríla 1950 zrušil mužské kláštory, Zeman zorganizoval a viedol tri ilegálne prechody do Talianska. Pri nich sprevádzal najmä mladých saleziánov bohoslovcov, aby tam mohli doštudovať a stať sa kňazmi. Tretí prechod 9. apríla 1951 sa pre rozvodnenú rieku Moravu nevydaril. Zeman aj ďalší účastníci výpravy boli zatknutí a následne vypočúvaní. T itus bol pri výsluchoch kruto mučený a napokon odsúdený na 25 rokov väzenia. Po 13 rokoch väzenia ho v roku 1964 podmienečne prepustili. O päť rokov na následky mučenia a väznenia zomrel v Bratislave, 8. januára 1969. Už pri jeho pohrebe sa hovorilo o ňom ako o mučeníkovi. Jeho život a mučeníctvo bolo preskúmané počas diecéznej fázy procesu jeho blahorečenia v Bratislave v rokoch 2010 až 2012, následne všetky materiály putovali do Vatikánu, kde sa teraz ukončila aj rímska fáza procesu blahorečenia. V roku 1991 ho rehabilitačný proces vyhlásil definitívne za nevinného. Saleziáni dona Bosca sú rehoľa v Katolíckej cirkvi, pokračovatelia diela, ktoré založil turínsky kňaz svätý Ján Bosco (1815 – 1888). Venoval sa predovšetkým výchove chudobnej mládeže a založil k tomu aj viaceré združenia a dve rehole. Saleziáni sú na Slovensku prítomní od roku 1924, pôsobia v 19 mestách Slovenska, majú tiež dve komunity v Rusku a jednu v Azerbajdžane, a na východnom Slovensku sa dlhodobo venujú aj práci s Rómami v Bardejove – Poštárke a na sídlisku Luník IX v Košiciach. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pápež rozhodol, Slovensko bude mať nového blahoslaveného

SpaceX plánuje výlet turistov okolo Mesiaca

Plánovaný výlet neráta s pristátím cestujúcich na Mesiaci, ak všetko pôjde podľa plánu.WASHINGTON 28. februára (WebNoviny.sk) - Súkromná spoločnosť SpaceX plánuje uskutočniť na budúci rok výlet dvoch súkromných osôb okolo Mesiaca. Prekvapivú správu v pondelok oznámil majiteľ spoločnosti, ktorá podniká v kozmickom priemysle. Uviedol, že dvaja ľudia, ktorí sa vzájomne poznajú, oslovili SpaceX so želaním, aby ich vyslala na týždenný let k Mesiacu. Musk nechcel prezradiť o koho ide ani koľko ich to bude stáť. O nádejných kozmických turistoch nič bližšieho nepovedal okrem toho, že už zložili "významný finančný depozit" a musia absolvovať zdravotné a fitnes testy, ktoré preveria, či sú schopní cestu uskutočniť. "Podobne ako astronauti Apolla pred nimi, títo jednotlivci pocestujú do kozmu vezúc so sebou nádeje a sny celého ľudstva, poháňaní všeobecným ľudským zápalom pre prieskum," pokračoval. Plánovaný výlet neráta s pristátím cestujúcich na Mesiaci, ak všetko pôjde podľa plánu, dodal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo SpaceX plánuje výlet turistov okolo Mesiaca

V Nemecku došlo k tisíckam útokov na migrantov a ich domovy

Väčšinu útokov na migrantov v Nemecku tvorili prípady vandalizmu, vyhrážky a ohováranie. V správe sú však uvedené aj prípady závažných útokov ako podpaľačstvo, ublíženie na zdraví či pokus o vraždu. BERLÍN 28. februára (WebNoviny.sk) - V roku 2016 došlo v Nemecku k najmenej 3500 útokom na migrantov a ich domovy. Vyplýva to zo správy nemeckého ministerstva vnútra. Ide o "hrozivo vysoký počet a dôvod na znepokojenie", avšak nemecké úrady trestajú páchateľov činov namierených proti migrantom s veľkou rozhodnosťou, takže ich počet v súčasnosti klesá. Odporúčame: Slovensko kritizujú za Rómov aj Ficove výroky o migrantoch Nemecko zmenilo odhady, prílev migrantov do krajiny porastie Väčšinu útokov na migrantov tvorili prípady vandalizmu páchaného na ubytovacích zariadeniach pre utečencov vrátane grafiti s ultrapravicovou symbolikou, vyhrážky a ohováranie. V správe sú však uvedené aj prípady závažných útokov ako podpaľačstvo, ublíženie na zdraví či pokus o vraždu. Podľa hovorcu nemeckého ministerstva vnútra Johannesa Dimrotha došlo vlani v Nemecku k "veľmi širokému spektru trestných činov" namierených proti migrantom, "z ktorých každý si zasluhuje odsúdenie", avšak ich počet má v súčasnosti "klesajúcu tendenciu, čo nám dodáva trochu nádeje". Údaje o počte trestných činov namierených proti migrantom za rok 2015, ktoré by boli založené na podkladoch zo všetkých 16 nemeckých spolkových krajín, nie sú k dispozícii, takže urobiť porovnanie s vlaňajškom nebolo možné. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Nemecku došlo k tisíckam útokov na migrantov a ich domovy

Kotleba a Matovič by ľuďom ako premiéri prekážali najviac

Po voľbách by ľuďom na poste premiéra najmenej prekážali Robert Fico, Andrej Danko či Richard Sulík.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Z lídrov politických subjektov by po najbližších parlamentných voľbách ľuďom najmenej prekážali v premiérskom kresle Robert Fico, Andrej Danko či Richard Sulík. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS pre Denník SME, ktorý uskutočnila v dňoch 6. až 18. februára formou osobného dopytovania a o ktorom agentúru SITA informoval Martin Slosiarik. Agentúra oslovila 1512 respondentov, ktorí boli reprezentatívni voči populácii SR z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti a kraja. Oslovení mali odpovedať na otázku: "Teraz Vám prečítam mená predsedov niektorých politických strán. Pri každom z nich mi, prosím, povedzte, či by Vám osobne prekážalo, alebo nie, keby sa daný politik stal po nasledujúcich voľbách premiérom, teda predsedom slovenskej vlády. Vyjadrite sa, prosím, ku každému menu". Odporúčame: Súčasná koalícia by nemala väčšinu, SNS je v prieskume piata Z údajov vyplýva, že až traja predsedovia politických strán dosiahli identickú mieru akceptácie, a to Robert Fico, Andrej Danko a Richard Sulík so ziskom 34 percent hlasov. Nasleduje Boris Kollár s 30 percentami, ďalších dvoch predsedov politických strán by akceptovala približne štvrtina respondentov - Bélu Bugára 27 percent opýtaných a Igora Matoviča 26 percent respondentov. Približne pätina opýtaných by na pozícii budúceho premiéra akceptovala Alojza Hlinu (20 percent) a Mariána Kotlebu (18 percent). Naopak, najvyšší podiel odpovedí "prekážalo by mi to" bolo v prípade Mariana Kotlebu (77 percent). Približne dvom tretinám respondentov by tiež prekážali Igor Matovič (68 percent), Béla Bugár (68 percent), Alojz Hlina (66 percent) a Boris Kollár (64 percent). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kotleba a Matovič by ľuďom ako premiéri prekážali najviac

Srbsko nikdy neuzná Kosovo, tvrdí prezident Nikolič

Tomislav Nikolič vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby uplatnilo svoj vplyv na podľa neho dočasné inštitúcie v Prištine s cieľom dosiahnuť vytvorenie spoločenstva srbských obcí v Kosove, ktoré predpokladá dohoda podpísaná v Bruseli pred takmer štyrmi rokmi. NEW YORK 27. februára (WebNoviny.sk) - Srbsko nikdy neuzná nezávislosť Kosova. Na pôde Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku to dnes vyhlásil srbský prezident Tomislav Nikolič. "Chcem to povedať jasne. Srbsko neuzná Kosovo bez ohľadu na to, čo sa mu ponúkne na oplátku, bez ohľadu na nátlak, ktorému budeme vystavení," citovali svetové agentúry slová najvyššieho srbského predstaviteľa. Nikolič súčasne vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby uplatnilo svoj vplyv na podľa neho dočasné inštitúcie v Prištine s cieľom dosiahnuť vytvorenie spoločenstva srbských obcí v Kosove, ktoré predpokladá dohoda podpísaná v Bruseli pred takmer štyrmi rokmi. "Prvá dohoda z Bruselu bude mať už čoskoro štyri roky a s realizáciou jedného z jej kľúčových bodov - zriadením spomínaného spoločenstva - sa ešte ani nezačalo," povedal srbský prezident. "Srbsko oprávnene požaduje, aby Priština rešpektovala dohodu a Belehrad očakáva, že medzinárodné spoločenstvo jednohlasne vystúpi proti Prištine, ktorá neberie na vedomie záležitosť, majúcu pre Srbov existenčný význam," zdôraznil Nikolič. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Srbsko nikdy neuzná Kosovo, tvrdí prezident Nikolič

Video: Petrohrad hladko vyradil Podoľsk, končí aj Jokerit

CSKA sa potrápilo v Helsinkách, keď o tesnom víťazstve 1:0 po predĺžení rozhodlo až v 76. minúte. MOSKVA 27. februára (WebNoviny.sk) - Hráči SKA Petrohrad a CSKA Moskva sú prvými postupujúcimi zo štvrťfinálových sérii play-off Západnej konferencie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) 2016/2017. Mužstvo SKA v pondelok triumfovalo na ľade Viťaza Podoľsk 7:1, CSKA sa viac potrápilo v Helsinkách, keď o tesnom víťazstve 1:0 po predĺžení rozhodlo až v 76. min. Oba tímy vyhrali série 4:0 na zápasy. ZÁPADNÁ KONFERENCIA - štvrťfinále - štvrté zápasy (hrá sa na štyri víťazstvá) Dinamo Minsk - Lokomotiv Jaroslavľ 4:2 (2:0, 2:2, 0:0) - stav série 1:3 Góly: 10. An. Stepanov, 17. Pavlovič, 26. Kovyršin, 36. Stas - 24. Apalkov, 28. Kadejkin Jokerit Helsinki - CSKA Moskva 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1) - konečný výsledok série 0:4 Gól: 76. Platt Torpedo Nižnij Novgorod - Dinamo Moskva 2:3 po predĺžení (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1) - stav série 1:3 Góly: 10. Galuzin, 23. Mozer - 35. Igumnov, 60. Tarasov, 64. Karpov Viťaz Podoľsk - SKA Petrohrad 1:7 (0:3, 0:3, 1:1) - konečný výsledok série 0:4 Góly:47. Makejev - 4. Koskiranta, 5. Šipačov, 9. Širokov, 27. Koskiranta, 32. Prochorkin, 40. Dadonov, 60. Dadonov Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Petrohrad hladko vyradil Podoľsk, končí aj Jokerit

Recept dňa

Hrušková torta so škoricou

Cesto:
4 vajcia
4 PL teplej vody
1 balíček vanilkového cukru
200 g kryštálového cukru
60 g pomletých orechov
110 g hrubej múky
1 kypriaci prášok
30 g kakaa

Plnka:
1 väčší hruškový kompót
1 šľahačková smotana (250 ml)
200 g kyslej smotany
40 g pomletých orechov

Na posypanie:
1 PL práškového cukru
1 balíček vanilkového cukru
½ ČL mletej škorice

Cesto: Vajcia rozbite, opatrne oddeľte bielky od žĺtkov. K bielkom pridajte teplú vodu a vyšľahajte dotuha. Pridajte vanilkový a kryštálový cukor a miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Postupne primiešajte žĺtky, pomleté orechy, preosiatu múku s kypriacim práškom a kakaom a opatrne vypracujte cesto. Do tortovej formy (s priemerom 26 cm) vyloženej papierom na pečenie vylejte cesto a vložte do vyhriatej rúry. Z upečeného a vychladnutého cesta odkrojte približne 0,5 cm vrstvu, ktorú rozmrvte do misky.

Plnka: Hrušky preceďte a nechajte odkvapkať (hmotnosť po odkvapkaní by mala byť asi 455 g). Šľahačkovú smotanu vyšľahajte a zmiešajte s kyslou smotanou. Približne 1/3 šľahačkovej zmesi natenko natrite na tortu. Odkvapkané hrušky pokrájajte na tenké plátky a poukladajte na šľahačkovú vrstvu. Pomleté orechy zmiešajte s omrvinkami z cesta a spojte so zvyškom šľahačky. Túto zmes navrstvite na hrušky a posypte práškovým a vanilkovým cukrom zmiešaným so škoricou. Povrch torty ozdobte štipkou škorice a na 2 hodiny ju vložte do chladničky. ( v elektrickej rúre pri 180 °C, v teplovzdušnej rúre pri 160 °C, v plynovej rúre pri stupni 3)

Dobrá rada

Fľak od žuvačky

spoľahlivo odstránime handričkou namočenou v technickom benzíne.

Stavebník

Spôsoby ovládania osvetlenia schodiska

Najpohodlnejšie sú samozrejme pohybové senzory. Práve ony umožňujú okamžite osvetliť schodisko ihneď ako k nemu pristúpi osoba, ktorá chce po ňom vyjsť nahor alebo zísť dolu. Zvážte však, či je tento spôsob ovládania schodiskového osvetlenia pre vás tým pravým zvlášť preto, lebo inštalácia pohybových senzorov si vyžaduje značné investície a navyše elektroinštaláciu musíte zveriť do rúk odborníkom a špecialistom na takéto zariadenia.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Lučenec-Halič, Kalinovo, Mikušovce, Podrečany, Tomášovce, Veľká Ves, Vidiná
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang