lucenec.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Lučenec

Aktuálne spravodajstvo

Rihanna je Sinatra našej generácie, tvrdí Chris Martin

Podľa hudobníka má Barbadosanka hlas, ktorý sa páči takmer každému, čím sa podobá legendárnemu spevákovi.BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) – Barbadoská speváčka Rihanna je podľa anglického speváka Chrisa Martina Frankom Sinatrom dnešnej doby. Vyjadril sa tak v rozhovore pre britský denník The Guardian, kde vysvetlil, že vďaka jej príjemnému hlasu dokáže zaspievať čokoľvek a podobne ako v prípade legendárneho speváka sa to väčšine ľudí bude páčiť. "Ona je Frankom Sinatrom našej generácie. S jej hlasom dokáže premeniť všetko na zlato," uviedol 39-ročný frontman kapely Coldplay. "Vec sa má takto. Ak sa porozprávate s dobrým učiteľom spevu o výborných operných spevákoch, budú rozprávať o konzistencii zvuku. Alebo existuje kniha Alfreda Tomatisa o tom, prečo niektorí ľudia majú radi isté druhy hlasov a druhí ich neznášajú. Je to záležitosť odozvy na istú frekvenciu – čo je pre nich príjemné. Rihanna má ten hrubší hlas, s ktorým je náročnejšie niekoho nahnevať," vysvetlil hudobník, pričom jej hlas prirovnal k pekne vytlačenej tube zubnej pasty. "Keď sa zamyslíte nad Rihanniným hlasom, predstavíte si ho ako celok, niečo bohaté, pevné ako kmeň stromu. Je jednoducho potešením pre vaše ucho. To isté mal aj Sinatra, čokoľvek zaspieval, väčšine ľudí to znelo dobre," dodal. Rihanna, celým menom Robyn Rihanna Fenty, sa ako 16-ročná presťahovala z rodného Barbadosu do USA. Debutovala v roku 2005 albumom Music Of The Sun, s ktorým sa rovnako ako s ďalšími siedmimi štúdiovkami prebojovala do prvej desiatky albumového rebríčka Billboard 200. Ten však po prvý raz dobyla až s albumom Unapologetic (2012). Tento úspech sa jej podarilo zopakovať aj s novinkou Anti (2016). K jej najväčším hitom patria skladby ako SOS, Umbrella (feat. Jay Z), Don\'t Stop The Music, Take A Bow, Disturbia, Rude Boy, Only Girl (In The World), What\'s My Name? (feat. Drake), S&M, Where Have You Been, Diamonds, Stay (feat. Mikky Ekko) a We Found Love (feat. Calvin Harris). Je držiteľkou ôsmich cien Grammy, deviatich American Music Awards vrátane Icon Award, dvoch BRIT Awards a desiatok ďalších ocenení. Ako herečka sa predstavila napríklad v snímkach Bojová loď (2012), To je koniec! (2013) a Annie (2014). Christopher Anthony John "Chris" Martin je frontmanom spomínanej kapely Coldplay, ktorá vznikla v roku 1996 v Londýne a zatiaľ vydala sedem štúdioviek - Parachutes (2000), A Rush Of Blood To The Head (2002), X&Y (2005), Viva La Vida Or Death And All His Friends (2008), Mylo Xyloto (2011), Ghost Stories (2014) a A Head Full Of Dreams (2015). So všetkými sa im podarilo dobyť UK Chart. Kapela má na konte celkovo sedem cien Grammy, deväť BRIT Awards, šesť Q Awards či šesť NME Awards. S Rihannou nahrali spoločnú skladbu Princess of China, ktorá sa nachádza na ich spomínanom piatom albume. Informácie pochádzajú z webstránky www.theguardian.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rihanna je Sinatra našej generácie, tvrdí Chris Martin

Ropa po brexite zlacnela, zlato rekordne zdraželo

Cena zlata sa počas piatkového obchodovania nachádzala na najvyššej úrovni za viac ako dva roky.NEW YORK 26. júna (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v piatok uzavreli nižšie o približne 5 % v reakcii na to, že Británia odhlasovala odchod z Európskej únie. Vyvolalo to totiž rozsiahlu averziu voči riziku a únik do bezpečných útočísk, ako je americký dolár. Dolárový index stúpol o zhruba 2 % a britská libra klesla až na 31-ročné minimum. Londýnska ropa Brent zlacnela o 4,9 %, čiže o 2,50 USD na 48,41 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy sa znížila o 5 %, teda o 2,47 USD na 47,64 USD za barel. Išlo o jej najväčší jednodňový pokles od februára. "Vyššia averzia voči riziku pravdepodobne sťaží návrat cien na úroveň 50 USD za barel v blízkej budúcnosti," povedal Carsten Fritsch, analytik Commerzbank. Cena zlata sa počas piatkového obchodovania nachádzala na najvyššej úrovni za viac ako dva roky. Spotová cena zlata kulminovala na úrovni 1 358,20 USD za uncu. Do 18:49 GMT ustúpila na 1 317,20 USD za uncu, čo však stále znamenalo, že oproti predošlému dňu bola vyššie o 4,9 %. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 4,7 % na úrovni 1 322,4 USD za uncu, ale počas predošlého obchodovania sa ich cena nachádzala až vo výške 1 362,60 USD za uncu. Počet kontraktov na divízii COMEX prekročil 576 850, čo je druhý najväčší objem v histórii. To predstavuje 57,7 mil. uncí v hodnote 76,3 mld. USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ropa po brexite zlacnela, zlato rekordne zdraželo

Referendum o zjednotení Írska a Severného Írska nebude

Podľa mierovej zmluvy z roku 1998, ktorou sa skončilo 30 rokov sektárskeho násilia, britský minister pre Severné Írsko môže vypísať referendum, ak by sa zdalo pravdepodobné, že väčšina hlasujúcich voličov by si žiadala žiť v zjednotenom Írsku. Dublin/Bratislava 26. júna (WebNoviny.sk) - Írsky minister zahraničných vecí Charlie Flanagan odmietol návrh na vypísanie referenda o zjednotení Írska so Severným Írskom patriacim pod Britániu. S návrhom prišiel uplynulý piatok líder strany Sinn Féin Martin McGuinness. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ Flanagan uznal, že budúce zjednotenie Írska je v najlepšom záujme jeho občanov, ale vypísať o tom referendum v čase, keď britská vláda rokuje o odchode Británie z EÚ, by spôsobilo ďalšie rozdelenie. McGuinness svoju žiadosť na vypísanie referenda o zjednotení Írska vysvetlil tým, že britská vláda po tom, ako občania v štvrtkovom referende rozhodli o odchode Británie z EÚ, "nemá nijaký demokratický mandát, aby zastupovala sever (Severné Írsko) na akýchkoľvek rokovaniach s EÚ". Preto od Londýna žiadal vypísať referendum o zjednotení Írska. Obaja premiéri návrh odmietli Podľa mierovej zmluvy z roku 1998, ktorou sa skončilo 30 rokov sektárskeho násilia, britský minister pre Severné Írsko môže vypísať referendum, ak by sa zdalo pravdepodobné, že väčšina hlasujúcich voličov by si žiadala žiť v zjednotenom Írsku. McGuinnessov návrh odmietla aj probritská severoírska premiérka Arlene Fosterová i írsky premiér Enda Kenny. Kenny poznamenal, že teraz sú "vážnejšie problémy, ktoré treba vyriešiť v čo najkratšom čase". Ako príklad uviedol situáciu na spoločnej hranici: tá je totiž jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a zvyškom EÚ, na ktorej sú armádne kontrolné stanovištia. Tento stav platí na základe mierovej zmluvy z roku 1998. Flanagan pripúšťa zjednotenie v budúcnosti Flanagan sa pre írsku televíziu RTE priznal, že zdieľa názor, že v istom štádiu v budúcnosti by zjednotenie bolo v najlepšom záujme írskeho ľudu, ale len za predpokladu väčšinového súhlasu obyvateľov Severného Írska. V situácii, ktorá súvisí s brexitom, by však všetky ďalšie referendá v Severnom Írsku "spôsobili ešte väčšie rozdelenie, než máme teraz, a (plebiscit) je preto podľa môjho názoru obzvlášť neužitočný," vysvetlil. Britská ministerka pre Severné Írsko Theresa Villiersová, ktorá bola v kampani zástankyňou odchodu Británie z EÚ, uviedla, že podmienky pre vypísanie referenda o zjednotení Írska nie sú splnené. Prieskumy verejnej mienky na oboch stranách hraníc totiž sústavne vykazujú nízky záujem voličov o zjednotenie Írska. Podľa výsledkov spoločného prieskumu BBC/RTE z vlaňajšieho novembra želanie dožiť sa zjednoteného Írska prejavilo 30 percent obyvateľov Severného Írska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Referendum o zjednotení Írska a Severného Írska nebude

Video: Kolumbijčania tretí na Copa América, rozhodol Bacca

O jediný gól duelu na University of Phoenix Stadium v Glendale sa v 31. min postaral útočník milánskeho AC Carlos Bacca.GLENDALE 26. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti Kolumbie zvíťazili nad reprezentáciou domácich Spojených štátov amerických 1:0 v sobotňajšom stretnutí o 3. miesto na "storočnicovom" turnaji Copa América. O jediný gól duelu na University of Phoenix Stadium v Glendale sa v 31. min postaral útočník milánskeho AC Carlos Bacca, ktorý doťukol do prázdnej bránky výbornú prihrávku hlavou od Santiaga Ariasa. Výber USA predviedol podstatne lepší výkon než v semifinále proti Argentíne (0:4), ale opäť neskóroval. "Ak už nič, tak si myslím, že sme v tomto zápase dominovali. Utvorili sme si mnoho šancí, len sme ich nedopravili do siete," poznamenal americký obranca Geoff Cameron. Brankár Tim Howard zdupľoval: "Hrali sme dobre, určite sme mali na víťazstvo. Pozitívny výkon na záver, uplynulé zhruba štyri týždne ukázali, že ideme správnym smerom." Kolumbijčania obsadili na Cope štvrtýkrát 3. priečku. Copa América - o 3. miesto - sobota: GLENDALE USA - Kolumbia 0:1 (0:1) Gól: 31. Bacca, ČK: 90.+ Orozco - 90.+ Arias, 29 041 divákov Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Kolumbijčania tretí na Copa América, rozhodol Bacca

V dostavbe tretieho bloku Mochoviec dosiahli ďalší míľnik

Mochovce dostaviame, sľubuje šéf Slovenských elektrární Nicola Cotugno.MOCHOVCE 26. júna (WebNoviny.sk) - Tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) dobudujeme. Na piatkovom stretnutí s novinármi to zdôraznil šéf Slovenských elektrární (SE) Nicola Cotugno. "Aj napriek krízam budeme v tomto projekte pokračovať a aj ho dokončíme. Tento projekt sa stane pilierom pre slovenskú energetiku na niekoľko generácií," povedal na brífingu Cotugno. Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú dva mochovecké jadrové bloky, dosiahli v dostavbe tretieho bloku ďalší míľnik. Zavŕšili kontrolnú montáž reaktora tohto bloku. "Dokončili sme kontrolnú montáž vnútorných častí reaktora, ktorý je srdcom elektrárne. Ide o jeden z najdôležitejších míľnikov dosiahnutých v prvej polovici tohto roka, označujúci tiež dokončenie stavebných prác na treťom bloku, ktorý vstupuje do testovacej fázy," dodal Cotugno. Cieľom kontrolnej montáže reaktora bolo preverenie nádoby reaktora a vzájomných mechanických väzieb jednotlivých vnútorných zariadení. Operácia bola zameraná aj na preskúšanie aktivít montáže a demontáže zariadení reaktora tak, aby boli pripravené k jednotlivým skúškam. Ďalším krokom bude program skúšok a montážnych prác na reaktore, ktorý prebieha v súlade s programom spúšťacích a montážnych prác zariadení reaktora. V súčasnosti je tretí blok dokončený na 92,5 % a štvrtý blok na 74,9 % Nateraz stále zostáva otázne, či si dostavba mochoveckých blokov vyžiada navýšenie prostriedkov. Doteraz akcionári Slovenských elektrární schválili pre projekt investície vo výške 4,6 miliardy eur. Nový šéf projektu dostavby Mochoviec John Clark potvrdil, že v súčasnosti tím expertov zložený zo zástupcov štátu a zástupcov talianskej spoločnosti Enel stále analyzuje, či bude potrebné navýšiť rozpočet, a ak áno, tak o koľko. Ani jeden z najvyšších predstaviteľov elektrární však nechcel bližšie otázku rozpočtu komentovať. "Akonáhle experti svoju prácu dokončia, budeme mať jasný prehľad o rozpočte tohto projektu. Už to dlho trvať nebude," uviedol Clark. Podľa medializovaných informácií by sa mohol projekt predražiť o zhruba 500 miliónov eur. Cena za dostavbu Mochoviec sa na začiatku pohybovala na úrovni 2,8 miliardy eur. Neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. V súčasnosti je tretí blok dokončený na 92,5 % a štvrtý blok na 74,9 %. Analýza expertnej skupiny by mala dať odpoveď aj na to, o koľko mesiacov sa môže dostavba predĺžiť. Ostatné termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku koncom tohto roka a začiatkom budúceho roka mali byť do siete dodané v novom bloku vyrobené prvé kilowatthodiny elektriny. Dostavbu dvochblokov má stále na starosti Enel Clark však priznal, že v súčasnosti je naplánovaná zavážka jadrového paliva v roku 2017. "Blok teda uvedieme do prevádzky ešte v roku 2017," konštatoval Clark. Štvrtý jadrový blok by sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013. Dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá v súčasnosti predáva zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (tá už na dostavbe nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V dostavbe tretieho bloku Mochoviec dosiahli ďalší míľnik

Matka po hádke zastrelila dve dcéry, zabila ju polícia

Predstavitelia úradu šerifa v minulosti v rodine na houstonskom predmestí Fulshear už zasahovali. Fulshear 26. júna (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom štáte Texas smrteľne zranila ženu, ktorá predtým zastrelila svoje dve dcéry. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na políciu mesta Houston. Incident sa odohral v piatok na houstonskom predmestí Fulshear pred domom obetí streľby. Podľa úradu miestneho šerifa 42-ročná Christy Sheatsová zastrelila svoje dve dcéry: 22-ročnú Taylor a 17-ročnú Madison. Šerif Troy Nehls uviedol, že streľba bola zrejme dôsledkom rodinnej hádky, ktorej príčina nie je známa. Predstavitelia úradu šerifa však v minulosti v rodine už zasahovali. Nehls spresnil, že dve mladšie ženy už boli mŕtve, keď na miesto činu prišli policajti, ktorí videli ženu so zbraňou v ruke, ako sa chystá znovu streliť do jednej zo svojich dcér. Jeden z policajtov ju vzápätí smrteľne zranil. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matka po hádke zastrelila dve dcéry, zabila ju polícia

Máte mobilný internet? Využívajú ho dve tretiny Slovákov

Počet aktívnych užívateľov mobilného širokopásmového internetu podľa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb narástol o 250 tisíc. BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) - V roku 2015 sa v Slovenskej republike k mobilnému širokopásmovému internetu prostredníctvom svojho mobilného telefónu alebo iného prístupového zariadenia aktívne pripojilo 3,69 milióna užívateľov, čo sú takmer dve tretiny obyvateľov Slovenskej republiky. Počet aktívnych užívateľov mobilného širokopásmového internetu narástol o 250 tisíc. Vyplýva to z údajov, ktoré mobilní operátori O2 Slovakia, Orange Slovensko, Slovak Telekom a SWAN poskytli Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ). Zo spomínaného počtu užívateľov malo podľa hovorcu RÚ Romana Vavra dátový balíček takmer 1,96 milióna užívateľov a 526 tisíc sa k mobilnému širokopásmovému internetu pripájalo inými prístupovými zariadeniami, ako mobilným telefónom. Ostatní započítaní užívatelia platili len na základe preukázanej spotreby dát. "Pri zbere dát bola použitá aktuálne platná metodika Európskej komisie. Mobilný širokopásmový prístup na internet zahŕňa technológie tretej generácie (3G) a technológie vyššej rýchlosti (HSPA alebo LTE), technológie GSM/GPRS sa nezapočítavajú. Reportované sú len maloobchodné prístupy. Do počtu užívateľov sú zahrnutí len aktívni užívatelia," priblížil Vavro. Užívatelia s obmedzeným prístupom na internet alebo len s e-mailovými službami neboli zahrnutí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Máte mobilný internet? Využívajú ho dve tretiny Slovákov

Mal Ježiš manželku? Papyrus je zrejme falzifikát

Karen Kingová z bohosloveckej fakulty Harvardovej univerzity predstavila v roku 2012 fragment papyrusu, ktorý obsahoval frázu: \'Ježiš im povedal, moja manželka\'.Boston 26. júna (WebNoviny.sk) - Americká profesorka, ktorá kedysi spôsobila značný rozruch, keď zverejnila útržok papyrusu, ktorý podľa nej hovoril o tom, že Ježiš Kristus bol ženatý, teraz tvrdí, že išlo zrejme o podvrh. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP. Karen Kingová z bohosloveckej fakulty Harvardovej univerzity predstavila v roku 2012 fragment papyrusu, ktorý obsahoval frázu: "Ježiš im povedal, moja manželka". Iní vedci však odvtedy pravosť tohto fragmentu spochybnili. V rozhovore pre AP Kingová pripustila, že papyrusový útržok je zrejme falzifikát. Citovala pritom investigatívny článok publikovaný pred týždňom v časopise The Atlantic. Kingovú podľa jej vlastných slov oklamal majiteľ fragmentu, floridský podnikateľ Walter Fritz. Ten však sfalšovanie dokumentu popiera. Kingová od začiatku tvrdila, že príslušný fragment nemôže byť považovaný za dôkaz, že bol Ježiš ženatý, ale len za dôkaz toho, že raní kresťania o tejto téme diskutovali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mal Ježiš manželku? Papyrus je zrejme falzifikát

Student Agency očakáva vyšší záujem o lety do Londýna

Pokles libry môže motivovať cestovateľov, aby si zaleteli do Británie. V autobusovej doprave Student Agency veľké zmeny nečaká.BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) - Medzinárodný prepravca Student Agency po britskom referende o vystúpení Veľkej Británie z EÚ neočakáva v najbližších mesiacoch žiadne bezprostredné problémy a komplikácie. Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Radka Šťávová, britské rozhodnutie je veľmi čerstvé. "Londýn ešte len začne vyjednávať s ostatnými členskými štátmi presné podmienky vystúpenia a reálne z EÚ vystúpi dva roky po oznámení svojho zámeru odísť," vysvetlila Šťávová. Podobne situáciu hodnotí konkurenčný predajca leteniek, spoločnosť pelicantravel.com. Okamžitý pokles letov do Veľkej Británie sa v súčasnosti neočakáva, vzhľadom na očakávané dvojročné rokovania o vystúpení krajiny z Európskej únie. Dôležité však budú výsledky týchto rokovaní, po ktorých bude jasné, ako sa zmenia podmienky vstupu do Británie. "Môže to mať vplyv na celkový predaj leteniek, tieto zmeny však uvidíme až keď budú ohlásené, respektíve prídu do platnosti," píše sa v tlačovej správe pelicantravel.com. Rozhodnutie voličov o brexite spôsobilo výrazný prepad hodnoty britskej libry. Student Agency očakáva, že túto situáciu využijú cestovatelia. "Pokles libry môže niektorých cestovateľov motivovať k tomu, aby si v nadchádzajúcej hlavnej turistickej sezóne zaleteli do Londýna a navštívili aj ďalšie miesta v Británii. Mnoho klientov do krajiny lieta nielen za pamiatkami, ale aj za výhodnými nákupmi," predpokladá riaditeľka predaja leteniek Student Agency Věra Janičinová. Spoločnosť pelicantravel.com však upozorňuje na to, že oslabenie britskej libry môže na druhej strane ovplyvniť aj cenovú politiku leteckých spoločností. "Ak za kerozín, teda letecké palivo, zaplatia z dôvodu slabého kurzu viac, táto skutočnosť sa môže premietnuť aj do ceny leteniek," konštatuje sa v tlačovej správe firmy. Týkať sa to má hlavne leteckých spoločností so základňami v Británii, ako sú Ryanair, Easyjet, Jet2.com alebo British Airways. V autobusovej preprave na linke Praha - Londýn, ktorú často využívajú aj cestujúci zo Slovenska, Student Agency taktiež nečaká žiadne zmeny. Veľká Británia v súčasnosti nie je plnohodnotne súčasťou schengenského priestoru, vyrokovala si výnimku robiť hraničnú kontrolu všetkých osôb, ktoré vstupujú do krajiny. Firma teda očakáva, že po britskom odchode z EÚ zostane režim na hraniciach rovnaký alebo veľmi podobný. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Student Agency očakáva vyšší záujem o lety do Londýna

Bratislava opäť finančne podporí mnohodetné rodiny

Na pomoc mnohodetným rodinám má radnica vyčlenených v rozpočte 50-tisíc eur, o príspevok môžu požiadať rodiny s trvalým pobytom v hlavnom meste, ktoré majú najmenej štyri nezaopatrené deti.BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) - Hlavné mesto Bratislava aj tento rok finančne podporí mnohodetné rodiny s trvalým pobytom v hlavnom meste, ktoré majú najmenej štyri nezaopatrené deti. Na pomoc mnohodetným rodinám má mesto vo svojom rozpočte vyčlenených 50-tisíc eur. O príspevok môžu záujemcovia žiadať na magistráte od augusta. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu. Žiadosti posudzuje pracovná skupina vymenovaná primátorom O príspevok môžu žiadať rodiny, ktoré majú najmenej štyri deti a v Bratislave sú prihlásení na trvalý pobyt viac ako rok. Kompletné žiadosti spolu s prílohami možno od 1. augusta do 30. septembra poslať poštou alebo odovzdať osobne v podateľni bratislavského magistrátu na Primaciálnom námestí. K žiadosti treba priložiť kópie rodných listov detí a účty za aktivity, o ktorých preplatenie rodina žiada. Radnica akceptuje len platby uhradené v tomto roku a na účtovných dokladoch nesmie chýbať dátum platby, o akú aktivitu ide, suma a meno dieťaťa. Finančný príspevok môže rodina dostať jedenkrát v roku a spravidla je to 40 eur na dieťa. "Príspevok však môže byť pridelený aj vo vyššej sume v závislosti od jednotlivých žiadostí a nákladov v nich uvedených," vysvetľuje v tlačovej správe Kohútiková. Žiadosti posudzuje pracovná skupina vymenovaná primátorom zložená z dvoch úradníkov magistrátu a jedného zástupcu z každého poslaneckého klubu mestského zastupiteľstva. Vzor žiadosti i zásady poskytovania finančného príspevku nájdu záujemcovia na webovej stránke hlavného mesta www.bratislava.sk v časti Život v metropole, oblasť Sociálna pomoc. Vlani pomohli 177 mnohodetným rodinám Mnohodetné rodiny môžu príspevok využiť napríklad na preplatenie nákladov spojených s navštevovaním základnej umeleckej školy (ZUŠ) či jazykových kurzov pre deti. Peniaze môžu ísť napríklad aj na záujmové činnosti pre deti v centrách voľného času či na zaplatenie aktivít v športových kluboch. Rodičia tiež môžu žiadať o príspevok napríklad na výlet organizovaný školským zariadením, detský tábor, pobyt v škole v prírode či lyžiarsky výcvik. Príspevok od radnice možno použiť napríklad aj na preplatenie cestovného lístka v mestskej hromadnej doprave v Bratislave. Minulý rok radnica rozdelila vyčlenených 50-tisíc eur z rozpočtu medzi 177 mnohodetných rodín, prispela tak na 789 detí. Rodiny vlani najčastejšie žiadali o príspevok na preplatenie nákladov spojených s návštevou ZUŠ, športových krúžkov, aktivít v centrách voľného času, letných táborov či lyžiarskych zájazdov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bratislava opäť finančne podporí mnohodetné rodiny

Recept na Nemcov? Prvý gól alebo aj penaltová lotéria

Anketa s futbalovými osobnosťami pred osemfinálovým duelom európskeho šampionátu medzi Nemecko a Slovenskom.BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) - Streliť favorizovaným nemeckým futbalistom gól a potom to udržať do konca zápasu. Prípadne doviesť osemfinálové stretnutie na majstrovstvách Európy vo Francúzsku do konečnej remízy a potom skúsiť postúpiť v rozstrele zo značky pokutového kopu. VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Ďalšie výsledky osemfinálových zápasov: Video: Poliaci postúpili do štvrťfinále ME, rozhodli penalty Video: Portugalčania šokovali Chorvátov na konci predĺženia Video: Wales vyradil Severné Írsko, pomohol mu \'vlastenec\' Tieto tipy na podporu slovenských futbalistov pre agentúru SITA ponúkli bývalí československí reprezentanti Dušan Galis, Jozef Barmoš či Ján Kocian, ktorí neskôr pôsobili pri slovenských národných tímoch ako tréneri. V ankete svoje názory prezentovali aj bývalí slovenskí reprezentanti Erik Jendrišek a Martin Fabuš. "S Nemcami nemôžeme hrať otvorenú partiu. Z dobrej defenzívy by sme sa mali usilovať o rýchle brejky. Hráčov na to v mužstve máme. A je jedno, či to budeme ťahať cez Hectora alebo Kimmicha. Po stranách treba Nemcov prekvapiť," myslí si Ján Kocian, v minulosti aj asistent trénera v nemeckých tímoch 1. FC Kolín nad Rýnom a Eintracht Frankfurt. Obrazom: Najkrajšie momenty z osemfinále ME vo futbale Netreba sa zľaknúť, hovorí Jendrišek Erik Jendrišek tvrdí, že súpera sa netreba zľaknúť, hoci ide o úradujúcich majstrov sveta. "Treba si proti nim veriť. V mužstve máme teraz niekoľko chlapcov, ktorí sú práve vo výbornej forme, oni by to mohli dokázať," povedal Jendrišek. Futbalista, ktorý má v kariére za sebou výraznú nemeckú stopu (Hannover, Kaiserslauern, Schalke, Freiburg, Cottbus), tipuje tesné slovenské víťazstvo. "Ťažko teraz, v tejto chvíli, tipovať výsledky futbalových zápasov. Ale už som povedal, že v nedeľu cez Nemcov postúpime. Takže 1:0 pre nás," dodal Jendrišek. Bývalý československý reprezentant a neskôr úspešný, aj reprezentačný, tréner Dušan Galis to vidí nasledovne: "Verím, že dokážeme Nemcov poriadne potrápiť a nič im nedáme zadarmo. Bol by som rád, keby chlapci ukázali všetkým, že na tomto šampionáte aj v slovenskom drese hrajú naozaj veľmi kvalitní hráči. A výsledok? Podľa mňa bude remíza. Dokážeme ju s Nemcami uhrať. Verím tomu." Odporúčame: S majstrami sveta sa Slováci popasujú druhýkrát za mesiac Ján Kozák: Nemci majú málo slabín, ale skúsime ich využiť Tréner Nemcov Joachim Löw varuje pred kvalitami Slovákov Ideálny scenár podľa Barmoša Ďalší bývalý skvelý futbalista Jozef Barmoš, ktorý svoje odborné postrehy ponúka aj vo futbalových štúdiách na RTVS, v súvislosti so súbojom Slovákov s Nemcami uviedol, že návod na úspech nám poskytol už predchádzajúci "skupinový" duel proti Angličanom: "Taký výkon, aký sme predviedli proti Angličanom, nám môže zabezpečiť potrebné body aj v konfrontácii s Nemcami. Ale ak chceme byť v nej úspešní, nemôžeme sa zamerať iba čisto na defenzívu. Musíme k nej aj niečo pridať. Teraz mám na mysli rýchle protiútoky, prekvapujúce akcie, rýchle kontry. Po kraji ihriska by to mohlo ísť, lebo práve tam v našom mužstve operujú veľmi šikovní hráči." Na otázku o tipe na konečný výsledok, odpovedal Barmoš jednoznačne: "Ja by som bol najradšej, keby sme súboj s Nemcami dotiahli do predĺženia, respektíve až k pokutovým kopom. To by bol ideálny scenár." Anketové otázky pred osemfinálovým zápasom Slovensko - Nemecko na ME 2016: 1. Ako by mali v nedeľu hrať Slováci, aby postúpili ďalej? 2. Tipnete si výsledok tohto merania síl? 3. Kto bude majstrom Európy? Erik Jendrišek, niekdajší slovenský reprezentant: 1. Myslím si, že chalani si recept na Nemcov vyskúšali už v stretnutí tesne pred európskym šampionátom. Aj keď to bol iba prípravný zápas, Nemcov sme v ňom dokonale zaskočili. Nemci neradi prehrávajú. Aj v príprave chcú víťaziť. My sme ich zdolali. Aj v nedeľu treba s nimi hrať nebojácne, odvážne. Len tadiaľ vedie cesta k úspechu. Treba si proti nim veriť. Netreba sa zľaknúť ich kvality. Aj my máme dobrých futbalistov. V mužstve máme teraz niekoľko chlapcov, ktorí sú práve vo výbornej forme, oni by to mohli dokázať. Oni by mohli dať návod ako na Nemcov. Ja chalanov verím, že pôjdu ďalej. Bude to síce veľmi ťažké, ale oni to zvládnu. Som o tom presvedčený. 2. Ťažko teraz, v tejto chvíli, tipovať výsledky futbalových zápasov. Ale už som povedal, že v nedeľu cez Nemcov postúpime. Takže ja tipujem 1:0 pre nás. Bude to síce ťažké, ale my to dokážeme. 3. Na týchto majstrovstvách Európy som mal možnosť vidieť mnoho zápasov. Vo veľmi dobrom svetle sa doteraz ukazovali najmä Španieli. Ich by som tipoval za nových majstrov Európy. Podľa mňa však na tomto šampionáte ďaleko pôjdu aj Chorváti. Hrajú pekný a odvážny futbal. Oni dokázali zdolať aj Španielov. Takže čiernym koňom tohto šampionátu môžu byť práve Chorváti. Martin Fabuš, bývalý slovenský reprezentant: 1. Predovšetkým musíme proti Nemcom hrať veľmi zodpovedne v defenzíve. Musíme mať zabezpečenú obranu, z ktorej by sme sa mali pokúšať o naše typické rýchle protiútoky. Nebude to však vôbec ľahký zápas. Videl som Nemcov hrať proti Severnému Írsku, kde na trávniku jasne dominovali. V tomto súboji mohli dať sedem - osem gólov a nikto by sa nemohol diviť. V útoku sú mimoriadne nebezpeční, vedia sa dostať do šancí. Všimol som si, že na tomto šampionáte sa netradične trápia v koncovke. Nevedia premieňať šance, čo v minulosti u nich nebolo. Bodaj by im tie problémy v koncovke vydržali aj počas zápasu s nami. Nám by to veľmi pomohlo. Máme v mužstve niekoľko výborných hráčov, ktorí vedia presne zakončiť rýchly protiútok. Nemci na tomto šampionáte ešte nedostali gól, ale ak by sme im ho my dali, pravdepodobne by znervózneli. Nie sú na tieto veci zvyknutí. Treba im streliť gól a udržať čisté konto. Potom postúpime. 2. Výsledok tohto merania síl bude veľmi tesný. Musím povedať, že ja osobne by som sa neodvážil tipovať konečný stav tohto duelu. Chlapcom však verím, držím im palce a dúfam, že cez Nemcov prejdeme. K tomu by nám stačil aj výsledok 1:0. Tak tipujem, že Nemcom gól dáme, no od nich nedostaneme. 3. Okruh favoritov na majstrovský titul je v tejto fáze šampionátu ešte dosť široký. Mnoho mužstiev si brúsi zuby na celkový triumf. Pre mňa osobne zatiaľ najväčším prekvapením sú Chorváti. Oni podľa všetkého pôjdu na tomto šampionáte veľmi vysoko. Ale aj tak si myslím, že titul získajú Španieli. Ján Kocian, bývalý reprezentant ČSSR a tréner A-mužstva Slovenska: 1. To je ťažká otázka. Ťažko teraz radiť, ako treba hrať. Ja si myslím, že tréner Kozák je veľmi skúsený človek, ktorý dokáže stanoviť správnu taktiku. Druhá vec však je, či hráči dokážu jeho zámery preniesť aj na ihrisko, či ich budú vedieť použiť v konkrétnej fáze konkrétneho zápasu. On za nich hrať nemôže, ale môže ´ušiť´ dobrú taktiku. Musíme sa zamerať najmä na prepracovanú defenzívu, poctivé bránenie. S Nemcami nemôžeme hrať otvorenú partiu. A potom z dobrej defenzívy by sme sa mali usilovať o rýchle brejky. Hráčov na to v mužstve máme. A je jedno, či to budeme ťahať cez Hectora alebo Kimmicha. Po tých stranách treba Nemcov prekvapiť. Máme na to technicky zdatného Weissa, bojovného a pohotového Maka, resp. ďalších šikovných futbalistov, ktorí vedia hrať popri čiare. Niektoré naše opory sú práve v životnej forme. Nemci sú však špičkový tím. Počnúc od Neuera a končiac Gómezom. V každej formácii majú hráčov svetovej triedy. Všetko sú to mimoriadne kvalitní hráči. Mohli by sme im dať jeden gól a náskok ubrániť. Ale bude to extra ťažké. Lebo Nemci na tomto šampionáte gól ešte nedostali. Skôr to vidím na remízu, predĺženie a potom penaltový rozstrel. A tam by to už bola hotová lotéria. Aspoň tak si to želám. Chlapcom budem držať palce, aby Nemcov dobre potrápili a donútili ich ísť až na doraz. 2. Tipovať tento zápas sa neodvážim. Bude to súboj, ktorý sa môže skončiť hocijakým výsledkom. Ak chceme byť úspešní, musíme veľmi rýchlo zabudnúť na víťazstvo 3:1 v Augsburgu. Nemci tam hrali naozaj ako v príprave. To netreba brať do úvahy. Ako som povedal, ja by som bol za remízu 1:1, predĺženie a strely zo značky pokutového kopu. To by bol pre nás ideálny scenár. Ale to je iba moje želanie, nie tip. 3. Keby som to vedel, potom by som vám povedal aj to, ako sa skončí stretnutie Slovensko - Nemecko (smiech). Ale také danosti nemám. Nie som prorok. Samozrejme, okruh favoritov na majstra Európy je dosť veľký. Ak poviem, že Nemecko, tak by to znamenalo, že Nemci boli nad naše sily. Priznal by som, že osemfinále pre nás by bolo stropom na týchto ME. Tak poviem radšej, že budúci majster Európy vzíde z trojlístka, ktorí tvoria Španieli, Nemci, Angličania. Tieto tímy majú najväčšie predpoklady na triumf vo Francúzsku. Ale prekvapiť môže aj niekto ďalší. Teraz si fakt netrúfam určiť iba jeden tím, ktorý sa bude na konci šampionátu radovať zo zaslúženého triumfu. Dušan Galis, bývalý československý reprezentant a bývalý tréner A-mužstva Slovenska: 1. Ak chceme uspieť v súboji s Nemcami, musíme hrať tak, ako sme dokázali bojovať s Angličanmi. Musím ísť až na hranicu možností, na dno svojich síl. Musíme na ihrisku nechať srdce. Ale musíme hrať aj s rozumom a futbalovým kumštom. Iba bojovnosť by nám nepriniesla úspech. Verím, že dokážeme Nemcov poriadne potrápiť, že im nič nedáme zadarmo. Bol by som rád, keby chlapci ukázali všetkým, že na tomto európskom šampionáte aj v slovenskom drese hrajú naozaj veľmi kvalitní hráči. Na súboj s Nemcami treba nastúpiť odvážne a sebavedome. Veď na tomto šampionáte máme za sebou výsledky, ktoré nás k tomu oprávňujú. 2. Ja tipujem remízu. Podľa mňa bude remíza. Dokážeme ju s Nemcami uhrať. Verím tomu. 3. Ťažko sa mi vyberá mužstvo, ktoré by ma na ME nejako extra upútalo. Futbalisti z mnohých krajín, najmä z tých špičkových, prišli na šampionát do Francúzska unavení. Veľmi psychicky i fyzicky vyčerpaní. Na ich výkone vidieť, že sezóna bola veľmi dlhá, mnohí z nich majú za sebou ešte aj dlhé účinkovanie v Lige majstrov. Je to už fakt veľa. Preto mnohé mužstvá sa vo Francúzsku v základnej skupine pomaly rozbiehali. Nie sú v takej športovej forme, na akú sme u nich v minulosti boli zvyknutí. Ani osobnosti ma výrazne nezaujali. Preto sa mi ťažko vyberá horúci kandidát na nového majstra Európy, veď ani domáce Francúzsko nehrá extra oslnivo.... Verím však, že postupne sa prejaví futbalová kvalita a favoriti dajú o sebe vedieť. Vybrať majstra Európy však neviem. Jozef Barmoš, bývalý československý reprezentant a bývalý tréner tímu SR do 21 rokov: 1. Návod, ako máme s Nemcami hrať, sme si vyskúšali už na tomto európskom šampionáte v súboji s Anglickom. Taký výkon, aký sme predviedli proti Angličanom, nám môže zabezpečiť potrebné body v konfrontácii aj s Nemcami. Ale ak chceme byť v nej úspešní, nemôžeme sa zamerať iba čisto na defenzívu. Musíme k nej aj niečo pridať. Teraz mám na mysli rýchle protiútoky, prekvapujúce akcie, rýchle kontry. Po kraji ihriska by to mohlo ísť, lebo práve tam v našom mužstve operujú veľmi šikovní hráči. Mohli by sme ich v tomto priestore zaskočiť. Ak sa však zameriame iba čisto na defenzívu, mohli by sme sa dostať pod obrovský tlak, ktorý Nemci vedia na súpera vyvinúť. Musíme ich rýchlymi kontrami držať stále v strehu, nesmieme im dovoliť hrať ich typickú nátlakovú hru. Tréner Kozák určite veľmi dobre vie, čo treba proti Nemcom hrať. Určite na nich nájde šikovnú taktiku. a ja mu teraz radiť nejdem. Nie som tam... Na Nemcov bude platiť naša premyslená aktívna obrana. To všetci veľmi dobre vieme. 2. Ja by som bol najradšej, keby sme súboj s Nemcami dotiahli do predĺženia, respektíve až k pokutovým kopom. To by bol ideálny scenár. Prečo? Pretože strely zo značky pokutového kopu sú už potom totálna lotéria. Ja by som bral s Nemcami remízu. To by bol náš úspech. Treba im dať minimálne jeden gól. Máme hráčov, ktorí to určite dokážu. Verím tomu. 3. To sa dá ťažko určiť iba takto na diaľku od stola. Treba však konštatovať, že už na začiatku šampionátu sa prejavila na mnohých mužstvách veľká fyzická i psychická záťaž z náročnej sezóny. Preto v ďalšom priebehu šampionátu bude dôležité aj to, v akom zdravotnom stave budú kľúčoví hráči. Darmo teraz povieme, že titul získajú Angličania, Španieli alebo Nemci. Stačí nejaké zranenie niektorého z kľúčových hráčov - a zrazu bude všetko inak. Tímy na ME sú vzácne vyrovnané. Topfavorita medzi nimi nevidím. Napríklad Nemci sa vo Francúzsku veľmi trápia v koncovke. To u nich nebývalo zvykom. Bolo to vidieť v súboji so Severným Írskom. Za polčas mohli dať tri - štyri góly, ale nedali ich. Titul môžu získať Taliani, Španieli, Portugalci sa podľa mňa dostali z najhoršieho. Niekto ďalší môže tiež prekvapiť. Mužstvá z Európy by mali ukázať Angličanom, že starý kontinent už dávno prerástol kolísku futbalu. Myslím si, že titul zostane práve na ňom, nebude sa sťahovať do Anglicka. Najmä nie teraz, keď Briti nechcú byť s nami v spoločnej Európe... Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Recept na Nemcov? Prvý gól alebo aj penaltová lotéria

Do peňaženiek nám pribudne nová bankovka zo série Európa

Novú bankovku zo série Európa predstavia 5. júla 2016.BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) - Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálne banky krajín eurozóny (eurosystém) predstavia 5. júla 2016 verejnosti novú 50-eurovú bankovku zo série Európa. Uvedenie novej bankovky do obehu je naplánované na jar 2017. "Spolu s našimi partnermi sme sa v rámci eurosystému začali pripravovať na zavedenie novej 50-eurovej bankovky v predstihu, aby sme zaručili, že podniky umožnia bezproblémové používanie nových bankoviek odo dňa ich uvedenia do obehu," uviedol Ton Roos, riaditeľ odboru ECB pre bankovky. Bankovka v hodnote 50 eur je zo všetkých nominálnych hodnôt eurových bankoviek podľa vyjadrení centrálnej banky najpoužívanejšou. V obehu je viac ako osem miliárd bankoviek nominálnej hodnoty 50 eur. To je približne 45 % z celkového počtu. Národné centrálne banky eurosystému od apríla umožňujú výrobcom zariadení na spracovanie bankoviek vykonávať v ich priestoroch testy s použitím nových 50-eurových bankoviek. Od júla týmto výrobcom a ďalším relevantným subjektom, ktoré prejavia záujem, zároveň banky budú nové bankovky požičiavať na testovanie vo vlastných priestoroch a na miestach, kde majú nainštalované svoje zariadenia. Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. * Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája 2013. * Novú desaťeurovú bankovku zaviedli do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne 23. septembra 2014. * Nasledovala bankovka v hodnote 20 eur 25. novembra 2015. Ďalšie nové bankovky prídu na rad postupne. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje Európska centrálna banka postupne stiahnuť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do peňaženiek nám pribudne nová bankovka zo série Európa

Video: Portugalčania šokovali Chorvátov na konci predĺženia

Rozhodnutie padlo z hlavy striedajúceho Ricarda Quaresmu.LENS 25. júna (WebNoviny.sk) - Súperom Poliakov vo štvrťfinále majstrovstiev Európy vo futbale vo Francúzsku budú Portugalčania. V sobotňajšom večernom zápase osemfinále v Lens si zverenci trénera Fernanda Santosa poradili s Chorvátmi 1:0 po predĺžení. VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Chorváti ešte nestrelili Portugalčanom gól V takticky vedenom stretnutí ani jeden zo súperov v riadnom hracom čase nevystrelil na bránku, preto po vyše 90 minútach gól nepadol. Rozhodnutie padlo z hlavy striedajúceho Ricarda Quaresmu v 117. min, keď mu gólovú asistenciu s prispením brankára Danijela Subašiča vystavil Cristiano Ronaldo. Chorváti pod vedením Anteho Čačiča prišli o sériu 10 zápasov bez prehry, z toho bolo osem víťazných. Ich najlepším počinom na ME zostáva dvojnásobné štvrťfinále z rokov 1996 a 2008. Portugalčania stále môžu nadviazať na svoj najlepší výsledok z ME, ktorým je finálová účasť v roku 2004 v domácom prostredí. Vo štvrtom vzájomnom zápase sa zrodilo štvrté víťazstvo Portugalska a stále platí, že Chorvátsko je v súbojoch s týmto súperom stále bez streleného gólu. Obrazom: Najkrajšie momenty z osemfinále ME vo futbale Prvý polčas bol nudný Podľa mien súperov to malo byť ofenzívne predstavenie, ale prvý polčas priniesol iba taktikou previazanú nudu bez strely na bránku. Medzišestnástkový futbal s minimom atraktívnych akcií na oboch stranách narušila iba hlavička Pepeho v 25. min nad bránku Chorvátov a Perišičov pokus vedľa ľavej žrde portugalskej bránky o päť minút neskôr. Portugalský tréner po trojgólovej vizitke od Maďarov vymenil troch zo štyroch obrancov (zostal iba Pepe) a tí v prvom polčase doteraz nebezpečných Chovátov bez problémov udržali na dištanc. Po zmene strán začali lepšie Chorváti, Brozovič mal v 52. min dve pološance, ale strela na bránku z toho nebola. Po hodine hry sa zrodila takmer gólová šanca Chorvátska, ale Vida po prihrávke Rakitiča hlavou netrafil bránku súpera. Na druhej strane oživil hru Portugalska striedajúci tínedžer Renato Sanches, ale jeho presné prihrávky sa spravidla končili pred šestnástkou Chorvátov. Ostatné sobotňajšie výsledky osemfinále: Video: Wales vyradil Severné Írsko, pomohol mu \'vlastenec\' Video: Poliaci postúpili do štvrťfinále ME, rozhodli penalty Ronaldo nedostával presné prihrávky Cristiano Ronaldo sa za celý zápas nedostal do jedinej príležitosti, lebo spoluhráči mu neponúkli presnú prihrávku či nebezpečný center. V riadnom hracom čase gól nepadol, hoci Chorváti boli aktívnejší vo všetkých relevantných štatistikách. V predĺžení Rakitič našiel Kaliniča, ale jeho strela minula tri žrde bránky Ruia Patrícia. V 113.min Vida hlavičkoval v záklone, preto nebol nebezpečný. O tri minúty neskôr Perišič hlavou opečiatkoval portugalskú žrď a z protiútoku padlo rozhodnutie. Loptu vyviezol Renato Sanches, posunul na krídlo Nanimu a ten na opačnej strane našiel Ronalda. Strelu portugalského kanoniera Subašič len vyrazil pred seba a Quaresma bez problémov hlavou rozhodol o portugalskom postupe do štvrťfinále. V nadstavenom čase mal vyrovnanie na kopačke Vida, ale ľavačkou tesne minul ľavú žrď portugalskej bránky. Osemfinále - sobota: LENS (Štadióna Bollaerta a Delelisa): Chorvátsko - Portugalsko po predĺžení (0:0, 0:0) - Portugalsko postúpilo do štvrťfinále Gól: 117. Quaresma ŽK: 78. William Carvalho (Portug.). Rozhodovali: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všetci Šp.), 33 523 divákov Zostavy: Chorvátsko - Subašič - Srna, Čorluka, Vida, Strinič - Brozovič, Modrič, Rakitič (110. Pjaca), Badelj, Perišič - Mandžukič (88. N. Kalinič) Portugalsko: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Adrien Silva (108. Danilo Pereira), William Carvalho - Joao Mário (87. Quaresma), André Gomes (50. Renato Sánches) - Nani, Cristiano Ronaldo Hlasy: Ante Čačič (tréner Chorvátska): "Snažili sme sa tlačiť a hrať agresívne, ale ich defenzíva bola veľmi dobrá. Držali nás na dištanc od svojej bránky. Gól sme dostali zo súperovho protiútoku, keď predtým sme sami mali šancu. Počas takmer celého zápasu sme kontrolovali hru a zahrali urobili všetko dobre až na to, že sme neskórovali. Samozrejme, že som sklamaný. Mali sme veľkú šancu a dobrý žreb pred sebou. Vedeli sme, že ak zdoláme Portugalčanov, zahráme si proti Poliakom. Na tomto turnaji to však vyšlo tak, že až doteraz sme hrali len proti silným súperom. Čo sa stalo v tomto stretnutí, že sme neskórovali? Aj taký je futbal. Veľakrát sa stane, že lepší na ihrisku nezvíťazí. Portugalsko je vysokokvalitný tím so skúsenými hráčmi. Ak teraz existuje nejaký favorit na víťazstvo v celom turnaji, tak ním je práve Portugalsko." Fernando Santos (tréner Portugalska): "Chorvátsko bolo najlepším tímom v základnej skupinovej časti majstrovstiev Európy. Dnes sme boli šťastnejší. Bolo by pekné hrať krásne, ale tak sa nevyhrávajú turnaje. Občas treba byť aj pragmatický. Bol to zápas plný taktiky. Keď sme sa o niečo snažili, Chorváti nám to nedovolili. A platilo to aj naopak: keď sa pokúšali niečo spraviť oni, nepúšťali sme ich pred bránku, ani do brejkov. Boli sme na nich dobre pripravení, snažili sa otupiť ich silné stránky a využiť ich slabiny. Zvládli sme to." Ricardo Quaresma (útočník Portugalska, strelec gólu): "Myslím si, že si môžeme pogratulovať za vieru a odhodlanie tvrdo pracovať a bojovať do konca. Vedeli sme, že to bude náročný zápas, stres s tlak boli obrovské, ale zvládli sme to. Kľúčové bolo, že sme dodržiavali systém v obrane a v útoku udreli v správny čas. Toto bol bez pochýb veľmi silný chorvátsky tím. Za všetko, čo sme urobili počas 120 minút, môžeme ďakovať aj šťastiu." Renato Sanches (stredopoliar Portugalska, vyhlásený za Hráča zápasu): "Očakávali sme, že to bude ťažké, ale taký je každý zápas na tomto turnaji. A či nie sme unavení? Budeme mať dosť času na oddych, aby sme sa pripravili na ďalší zápas." Pepe (obranca Portugalska): "Dali sme do toho veľa snahy. Ukázali sme skutočného tímového ducha a brali to všetko s pokorou. Zvíťazili sme pre našich skvelých fanúšikov. Ten gól v predlžení bol pre nich. Vedeli sme, že Chorváti majú excelentných hráčov, ale my sme do konca verili. Dres národného tímu pre mňa znamená veľa." Nani (útočník Portugalska): "Vedeli sme, že bude potrebné preukázať veľa trpezlivosti a bojovnosti, ale vždy sme verili, že môžeme zvíťaziť. Naša hra bola iná ako v predchádzajúcich zápasoch, ale musela byť taká. Hrali sme takticky a s veľkou koncentráciou do poslednej chvíle. Nechceli sme prehrať a ísť domov. Teraz sme šťastní." Luka Modrič (stredopoliar Portugalska): "Všetci v tíme sme sa po zápase zhodli, že lepšie mužstvo ide domov. Počas celého turnaja sme hrali dobre a toto sme si nezaslúžili. Dominovali sme na lopte, utvorili si aj šance, ale oni skórovali a zvíťazili zo šťastného protiútoku. Nechcem povedať, že toto bola posledná šanca tejto generácie. Príde nová kvalifikácia a s ňou nové výzvy." Ivan Rakitič (stredopoliar Chorvátska): "Nikdy som nevidel viac sĺz v našej šatni...Súper ani nevie, ako strelil gól. Ak sa ich na to spýtate, nebudú vedieť odpovedať. Hovorí sa, že futbal je tá najlepšia vec na svete, ale občas aj tá najhlúpejšia. To sedí aj na dnešný večer, lebo je nemožné, aby lepšie mužstvo išlo domov. Neviem, prečo sa všetko otočilo proti nám. Kde je spravodlivosť, ktorá sa nám stále vyhýba? Odohrali sme veľký turnaj, nemôžem uveriť, že je koniec." Danijel Subašič (brankár Chorvátska): "Boli sme oveľa lepším tímom, ale skončilo sa to pre nás zle. Nestrelili sme gól a ideme domov. Aj taký je futbal. Sme hrdí na našich fanúšikov, ktorí nás prišli podporiť v takom veľkom počte." Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Portugalčania šokovali Chorvátov na konci predĺženia

Tréner Nemcov Joachim Löw varuje pred kvalitami Slovákov

Jediný nemecký hráč, nad ktorého štartom v dueli proti Slovensku visel otáznik, bol stopér Jérome Boateng.LILLE 25. júna (WebNoviny.sk) - Tréner nemeckej futbalovej reprezentácie Joachim Löw poukázal pred nedeľňajším osemfinálovým zápasom proti Slovensku (Lille, 18.00 h) na ME vo Francúzsku na silné stránky najbližšieho súpera svojich zverencov. VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 "Slovensko je iný súper než Severné Írsko, proti ktorému sme hrali naposledy. V skutočnosti si myslím, že sú oveľa silnejší než Severní Íri," povedal Löw počas sobotňajšej predzápasovej tlačovej konferencie v dejisku stretnutia a doplnil: "Marek Hamšík, je, samozrejme, kľúčový. Majú výborné protiútoky, hrajú dobre pozične, sú trochu podobní ako Poliaci. Nebudeme mať asi toľko príležitostí ako proti Severnému Írsku. Zvažujem jednu alebo dve zmeny v zostave." Obranca Jonas Hector doplnil: "V skupinovej fáze človek môže zlyhať, možno aj v dvoch zápasoch. Teraz je to však kľúčové. Musíte vyhrať, inak pôjdete domov. Je to vzrušujúce a myslím si, že sme na to pripravení." Úradujúci majstri sveta Nemci v ostatných štyroch medzištátnych zápasoch ani raz neinkasovali. Ich obranu naposledy prekonali práve Slováci - 29. mája v Augsburgu zvíťazili Kozákovi zverenci v prípravnom stretnutí 3:1. V zostave "Nationalelf" vtedy chýbalo viacero opôr, súboj sa tiež po búrke s krupobitím dohrával na extrémne náročnom teréne. Odporúčame: Ján Kozák: Nemci majú málo slabín, ale skúsime ich využiť S majstrami sveta sa Slováci popasujú druhýkrát za mesiac Mintál by bral repete penaltovej rozprávky z Belehradu Šesták: Neukecá ma ani titul. V reprezentácii skončím Švento: S dobrou obranou a gólom môžeme zamiešať karty Brankár Neuer: Slováci zaslúžene postúpili, pozor na Hamšíka "V zlých podmienkach sa hralo len v druhom polčase. Prvý sme analyzovali a budeme z toho čerpať. Videli sme, že Slováci mohli skórovať aj viackrát, možno sme neboli dobre organizovaní v obrane. Tiež sme videli, ako sú nebezpeční v útoku, najmä po štandardných situáciách - dostali sme po nich dva góly," podotkol zadák 1. FC Kolín nad Rýnom a na margo skutočnosti, že Nemci v troch zápasoch na ME ani raz neinkasovali, dodal: "Myslím si, že sme v obrane odviedli veľmi dobrú prácu, nepúšťali sme súperov do šancí. To nám dodáva sebadôveru." Jediný nemecký hráč, nad ktorého štartom v nedeľňajšom dueli visel otáznik, bol stopér Jérome Boateng, ktorého trápilo svalové zranenie. Kouč Nemecka však uviedol: "Nemyslím si, že by bol Jéromov štart ohrozený. Dnes absolvoval tréning a po ňom sa na nič nesťažoval, nemal by s ním byť žiadny problém." Nedeľňajší duel na Štadióne Pierra Mauroya so šampionátovou kapacitou 49 822 divákov povedú poľskí arbitri, hlavným bude Szymon Marciniak. Víťaz súboja Nemecko - Slovensko odohrá svoj štvrťfinálový duel v sobotu 2. júla v Bordeaux; nastúpi v ňom proti úspešnému z pondelkového osemfinálového zápasu Taliansko - Španielsko (18.00 h). Predpokladané základné zostavy na nedeľňajší osemfinálový zápas Nemecko - Slovensko v Lille (18.00 h) na ME 2016 vo Francúzsku: Nemecko: Neuer - Kimmich, J. Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Th. Müller, Özil, Götze - M. Gómez Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Pečovský - M. Ďuriš, Kucka, Hamšík, Weiss - Duda Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tréner Nemcov Joachim Löw varuje pred kvalitami Slovákov

Ján Kozák: Nemci majú málo slabín, ale skúsime ich využiť

\'Spravíme všetko pre to, aby sme sa pobili o ďalšiu senzáciu na tomto turnaji,\' povedal obranca Peter Pekarík.LILLE 25. júna (WebNoviny.sk) - Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák po prvý raz na majstrovstvách Európy vo Francúzsku nebude mať k dispozícii kompletný káder pre potreby zápasu. Naznačil to počas sobotňajšej tlačovej konferencie v Lille pred nedeľňajším osemfinálovým súbojom proti Nemecku (18.00 h). VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 "Zranenia nie sú vážne, ale čas od posledného zápasu je taký krátky, že zrejme nie všetci budú k dispozícii, čo sa mi stalo po prvý raz tu vo Francúzsku," povedal tréner SR Ján Kozák v dejisku stretnutia. Nepravdepodobný je štart obrancu Dušana Šventa, otázniky visia aj nad prípadnou účasťou stredopoliara Róberta Maka a zadáka Tomáša Hubočana. Slováci skúšali aj jedenástky Nemci v ostatných štyroch medzištátnych zápasoch ani raz neinkasovali. Ich obranu naposledy prekonali práve Slováci - 29. mája v Augsburgu zvíťazili Kozákovi zverenci v prípravnom stretnutí 3:1. V zostave "Nationalelf" vtedy chýbalo viacero opôr, súboj sa tiež po búrke s krupobitím dohrával na extrémne náročnom teréne. "Je to pre nás obrovská výzva, popasovať sa s majstrami sveta o dobrý výsledok," vyhlásil 62-ročný kormidelník a doplnil: "To, že sme ich zdolali v príprave, je jedna vec. V ich zostave určite bude šesť alebo sedem hráčov, ktorí nastúpili aj vtedy. Je to veľmi silné mužstvo, ktoré dlho hrá spolu a pôsobia v špičkových kluboch. Každý tím má však aj slabšie stránky. Oni ich majú málo, ale pokúsime sa niečo využiť. Vieme, že bez dobrej defenzívy sa nedá uhrať dobrý výsledok. Vždy, keď sme dosiahli niečo veľké, bola pri tom tímovosť. Máme hráčov, ktorí dokážu dávať góly a rozhodovať zápasy. Opäť vsadíme na kolektív." Skúsený lodivod neponechal v príprave nič na náhodu: "Skúšali sme si aj jedenástky." Odporúčame: S majstrami sveta sa Slováci popasujú druhýkrát za mesiac Mintál by bral repete penaltovej rozprávky z Belehradu Šesták: Neukecá ma ani titul. V reprezentácii skončím Švento: S dobrou obranou a gólom môžeme zamiešať karty Brankár Neuer: Slováci zaslúžene postúpili, pozor na Hamšíka Trávnik bude optimálne pripravený Obranca Herthy Berlín Peter Pekarík pôsobí v Nemecku už šesť a pol roka, zahral si aj za VfL Wolfsburg. "Výsledok, ktorý sme uhrali v Augsburgu, letel do sveta, pre nás bol fantastický, aj pokiaľ ide o sebadôveru pred ME. Už po tom rezultáte sme si v Nemecku spravili obrovský rešpekt. Spravíme všetko pre to, aby sme sa pobili o ďalšiu senzáciu na tomto turnaji. Ak do toho dáme srdce, bojovnosť a odhodlanie, myslím si, že máme veľkú šancu potrápiť Nemcov a pobiť sa o postup," skonštatoval 29-ročný pravý obranca a na margo výmeny trávnika v Lille po zápasoch základných skupín dodal: "Oproti nášmu duelu s Ruskom je to výrazné zlepšenie, bude optimálne pripravený." Nedeľňajší duel na Štadióne Pierra Mauroya so šampionátovou kapacitou 47-tisíc divákov povedú poľskí arbitri, hlavným bude Szymon Marciniak. Predpokladaná základná zostava Slovenska na nedeľňajší osemfinálový zápas proti Nemecku v Lille (18.00 h) na ME 2016 vo Francúzsku: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Pečovský - M. Ďuriš, Kucka, Hamšík, Weiss - Duda Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ján Kozák: Nemci majú málo slabín, ale skúsime ich využiť

Marseille má vážny záujem o Hubočana, referujú Francúzi

Slovenský reprezentant Tomáš Hubočan je na odchode z Dinama Moskva, ktoré po sezóne kleslo do druhej najvyššej ruskej súťaže.MARSEILLE 25. júna (WebNoviny.sk) - Francúzsky futbalový klub Olympique Marseille má enormný záujem získať do kádra slovenského reprezentanta Tomáša Hubočana. Referujú o tom viaceré médiá z "krajiny galského kohúta" vrátane portálu L\'Équipe. Tridsaťročný žilinský rodák, ktorý pôsobil aj v Zenite Petrohrad, je na odchode z Dinama Moskva, ktoré po sezóne kleslo do druhej najvyššej ruskej súťaže. Internetová stránka francefootball.fr dodáva, že rokovania medzi francúzskym klubom a zástupcami hráča sú v pokročilej fáze. Hubočan je momentálne ako člen kádra národného tímu SR na ME vo Francúzsku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Marseille má vážny záujem o Hubočana, referujú Francúzi

Mestský zjazd v Bratislave vyhral Fischbach, Polc bol tretí

Nemec Johannes Fischbach triumfom v Bratislave potvrdil pozíciu lídra hodnotenia seriálu City Downhill World Tour 2016.BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) - Víťazom sobotňajšieho podujatia Bratislava City Downhill v mestskom zjazde horských cyklistov sa stal Nemec Johannes Fischbach pred Čechom Tomášom Slavíkom, tretí skončil Slovák Filip Polc. Dvadsaťosemročný Nemec vo finálovej jazde potvrdil prvú pozíciu z kvalifikácie, v porovnaní s českým pretekárom dosiahol čas lepší o necelú sekundu. Fischbach triumfom v Bratislave potvrdil pozíciu lídra hodnotenia seriálu City Downhill World Tour 2016, v ktorom vedie so ziskom 50 bodov. Filip Polc je druhý s 36 bodmi. Tridsaťštyriročný Pezinčan má šancu znížiť manko na Nemca a pobiť sa o obhajobu celkového prvenstva na ďalších dvoch pretekoch - koncom septembra v španielskom Bilbau a o mesiac neskôr v mexickom Taxcu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mestský zjazd v Bratislave vyhral Fischbach, Polc bol tretí

Aš-Šabáb zaútočil na hotel v Somálsku, hlásia ľudské obete

Akcia útočníkov sa začala o 16.20 h miestneho času, keď pred vchodom do stráženého hotela Naasa Hablood explodovalo auto s nastraženou výbušninou.Mogadišo 25. júna (WebNoviny.sk) - Somálska polícia ukončila obliehanie hotela v metropole Mogadišo, na ktorý v sobotu popoludní zaútočila a potom ho obsadila skupina ozbrojených militantov. K akcii sa prostredníctvom spriazneného Radia Andalus prihlásili islamistické milície aš-Šabáb. Informovala o tom agentúra DPA. Útok si vyžiadal obete na životoch, ktorých počet sa v závislosti od zdroja rôzni: kým agentúra DPA uvádza najmenej 17 obetí, agentúra AP informuje o najmenej 14 mŕtvych. Miestna nemocnica Madina Hospital prijala najmenej 20 zranených, pričom väčšina z nich sú civilisti. Akcia útočníkov sa začala o 16.20 h miestneho času, keď pred vchodom do stráženého hotela Naasa Hablood explodovalo auto s nastraženou výbušninou. Po tejto prvej silnej explózii nasledovali ešte dva ďalšie výbuchy - predpokladá sa, že útočníci použili ručné granáty - a paľba z ručných strelných zbraní. Nemenovaný policajný zdroj podľa DPA vyslovil predpoklad, že útok na hotel podnikli traja alebo štyria páchatelia. Podvečer sa objavila správa, že útočníci údajne zadržali aj skupinu hostí hotela ako rukojemníkov. Táto správa sa zatiaľ nepotvrdili. Hotel Naasa-Hablood veľmi často navštevujú politici a vplyvní podnikatelia, ale aj cudzinci a zamestnanci humanitárnych organizácií. K sobotňajšiemu útoku došlo po viac ako troch týždňoch od atentátu v mogadišskom hoteli Ambassador, kde 1. júna prišlo o život desať ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aš-Šabáb zaútočil na hotel v Somálsku, hlásia ľudské obete

Video: Wales vyradil Severné Írsko, pomohol mu \'vlastenec\'

Wales sa pri svojej premiérovej účasti na európskom šampionáte predstaví medzi osmičkou najlepších.PARÍŽ 25. júna (WebNoviny.sk) - V sobotňajšom osemfinálovom stretnutí futbalových ME 2016 vo Francúzsku zvíťazil Wales nad Severným Írskom najtesnejším rozdielom 1:0 a pri svojej premiérovej účasti na šampionáte sa predstaví medzi osmičkou najlepších. Jediný gól stretnutia padol po centrovanej prihrávke Garetha Bala, po ktorej si loptu do vlastnej siete nešťastne zrazil severoírsky obranca Gareth McAuley. VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Obrazom: Najkrajšie momenty z osemfinále ME vo futbale Prvá nebezpečná situácia v stretnutí prišla v 10. min po rýchlej kombinačnej akcii, keď sa po prihrávke od Jamieho Warda k strele dostal krídelník Stuart Dallas. Jeho prudký pokus však vyrazil brankár Wayne Hennessey na rohový kop. V 19. min sa do šance dostal stredopoliar Aaron Ramsey, ktorý poslal loptu do siete, lenže v momente prihrávky bol v ofsajde, a tak gól neplatil. O necelé tri minúty neskôr si potlesk od divákov vyslúžil brankár Hennessey, ktorý prstami vytlačil strelu od Warda spoza vymedzeného územia. V prvom polčase napokon gól nepadol, bližšie však k nemu boli aktívnejší reprezentanti Severného Írska. Ostatné sobotňajšie výsledky osemfinále: Video: Portugalčania šokovali Chorvátov na konci predĺženia Video: Poliaci postúpili do štvrťfinále ME, rozhodli penalty Walesania si vypracovali sľubnú príležitosť v 53. min, keď do vymedzeného územia poslal centrovanú prihrávku Aaron Ramsey, na ktorú si nabehol Sam Vokes. Jeho hlavičkový pokus však mieril mimo priestoru bránky Severného Írska. O štyri minúty neskôr bol Wales blízko ku gólu, lenže priamy kop Garetha Bala krásnym zákrokom zneškodnil gólman McGovern. V 75. min sa Walesania ujali vedenia 1:0 po tom čo Gareth Bale poslal pred bránku prudký center ľavačkou a stredný obranca Severného Írska Gareth McAuley si loptu nešťastne zrazil do vlastnej siete. Najtesnejšie vedenie si Walesania udržali a predstavia sa vo štvrťfinále. Osemfinále - sobota: PARÍŽ (Park princov) Wales - Severné Írsko 1:0 (0:0) Gól: 75. McAuley (vlastný), ŽK: 58. Taylor, 90.+ Ramsey - 44. Dallas, 67. Davis, rozhodovali: Atkinson - Mullarkey, Child (všetci Ang.), 45 000 divákov Zostavy: Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Ledley (63. J. Williams), Allen, Taylor - Ramsey - Bale, Vokes (55. Robson-Kanu) Severné Írsko: McGovern - Hughes, McAuley (84. Magennis), Cathcart, J. Evans - Ward (69. Washington), C. Evans, Norwood (79. McGinn), Dallas - Davis - Lafferty Hlasy: (zdroj UEFA) Chris Coleman (tréner Walesu): "V mnohých momentoch boli lepší ako my, ale ukázali sme srdce a guráž. Títo chlapci sa nikdy nevzdávajú, stále sa držali, aj napriek tomu, že to nebolo príliš pekné. Ale radšej tu stojím s pocitom, že postupujeme do štvrťfinále, ako keby sme mali vypadnúť, no hrať pekný futbal. Severné Írsko si zaslúži poklonu, dnes boli lepším tímom. Pred zápasom boli v úlohe outsidera, ale počas stretnutia to tak vôbec nevyzeralo." Steven Davis (záložník Severného Írska): "V prvom polčase sme mali niekoľko príležitostí na skórovanie, no ani v jednom prípade sa nám to nepodarilo. Gareth McAuley si to nezaslúži, pretože bol excelentný. Určite si vezmeme mnoho z tejto skúsenosti. Fanúšikovia si užívali túto cestu rovnako ako my a všetci sme z toho smutní, že je koniec." Gareth Bale (útočník Walesu): Čo k tomu povedať... Vedeli sme, že dnes to nebude pekný zápas. Nie je to tak, že by sme Severné Írsko nerešpektovali, vďaka nim to bolo dnes naozaj náročné. Nemali sme prakticky žiaden priestor pre utváranie príležitostí. Najdôležitejší je však tím a vedeli sme, že jeden gól nám bude stačiť." Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Wales vyradil Severné Írsko, pomohol mu \'vlastenec\'

Britský eurokomisár sa vzdal funkcie, nahradil ho Lotyš

Konzervatívec Jonathan Hill bol eurokomisárom od roku 2014, v minulosti pôsobil aj ako predseda britskej Snemovne lordov.Brusel 25. júna (WebNoviny.sk) - Európsky komisár z Lotyšska Valdis Dombrovskis, ktorý v Európskej komisii (EK) zodpovedá za euro a sociálny dialóg, prevezme aj agendu eurokomisára pre finančnú stabilitu, služby a kapitálovú úniu Jonathana Hilla. Hill sa v sobotu v reakcii na výsledok britského referenda svojej funkcie v EK vzdal. Dombrovskis podľa AP uviedol, že jeho prioritou je "udržať finančnú stabilitu na trhoch". Vyjadril nádej, že zverenú funkciu zvládne. Na svojej stránke v sieti Twitter Dombrovskis ocenil prácu svojho predchodcu Hilla. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ Predseda EK Jean-Claude Juncker po Hillovej rezignácii okamžite presunul jeho agendu na Dombrovskisa, čím podľa AP Britániu pripravil o hlas v sektore, ktorý je dôležitý pre Londýn - finančnú metropolu Európy, ktorej status je brexitom ohrozený. Juncker v sobotu zároveň avizoval, že je pripravený prijať v komisii nového britského zástupcu. Jeho agendu určí po konzultácii s britskou vládou práve Juncker. Schváliť ho bude musieť aj Európsky parlament. Juncker vyjadril ľútosť nad Hillovým odstúpením. V podobnom duchu sa vyjadril aj britský premiér David Cameron. Hill vo svojom sobotňajšom vyhlásení uviedol, že bude spolupracovať s predsedom Európskej komisie, aby zabezpečil "riadne odovzdanie" funkcie. Dodal, že keď sa jej ujímal, mal voči EÚ výhrady, ale odchádza z nej "s istotou, že napriek všetkému, bolo naše členstvo dobré pre naše miesto vo svete a dobré pre našu ekonomiku". Konzervatívec Hill bol eurokomisárom od roku 2014, v minulosti pôsobil aj ako predseda britskej Snemovne lordov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britský eurokomisár sa vzdal funkcie, nahradil ho Lotyš

Horúčavy robili problémy, záchranári riešili 187 kolapsov

Z tepla skolabovalo na Slovensku v priebehu piatka a soboty 81 mužov, 92 žien a 14 maloletých osôb.BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) - Záchranári Záchrannej zdravotnej služby zasahovali v priebehu piatku a soboty spolu 187-krát pri kolapsoch z tepla. "Záchranná zdravotná služba eviduje zvýšený počet výjazdov ku kolapsovým stavom," povedal pre agentúru SITA hovorca záchranárov Andrej Hirjak. Z tepla podľa neho skolabovalo 81 mužov, 92 žien a 14 maloletých osôb. Najviac práce mali záchranári v Bratislavskom kraji, najmenej zasahovali v Banskobystrickom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Horúčavy robili problémy, záchranári riešili 187 kolapsov

Sudcovia v kauze Štefana Szabóa si chcú očistiť meno

Sudcovia tvrdia, že v spise keď ho mali k dispozícii nebola žiadosť o prepustenie z väzby, a tak nemali o čom rozhodovať.BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Sudcovia Milan Lipovský a Pavol Polka sa budú snažiť vo štvrtok pred disciplinárnym senátom Najvyššieho súdu SR dokázať, že v kauze Štefana Szabóa oni nepochybili. Tento muž v čase, keď bol v pozícii obvineného z vrážd, bol pre zmeškanú lehotu pri žiadosti o prepustenie z väzbe z nej prepustený. Minister spravodlivosti Tomáš Borec preto podal 6. novembra 2014 návrh na začatie disciplinárneho konania voči trojici členov senátu NS, ktorá o väzbe mala rozhodovať. Podľa neho pre ich chybu bol Szabó prepustený z väzby. Navrhol im trest zníženie funkčného platu o 50 percent na päť mesiacov. Disciplinárny senát Najvyššieho súdu SR zastavil 5. mája minulého roka konanie voči sudcom, lebo podľa ich názoru bol ministrov návrh podaný oneskorene. Dovolací senát dal za pravdu prvostupňového senátu a ministrove dovolanie zamietol. Žiadosť sa v spise napokon zjavila Sudcovia Polka a Lipovský pre média v októbri minulého roka zdôraznili, že oni trvajú na prejednaní veci, napriek tomu, že aj podľa nich bol ministrov návrh podaný oneskorene. Sudca Lipovský vysvetlil, že v čase, keď sa oni zaoberali prípadom Štefana Szabóa, v spise nebola jeho žiadosť o prepustenie. "My sme nemali o čom rozhodovať," dodal. "Je pravdou, že v spise sa potom žiadosť zjavila. Ako sa tam dostala, nevieme," doplnil. My sme však nespáchali žiaden disciplinárny priestupok a v konaní to chceme preukázať, zdôraznil v októbri. Sudca Polka vyhlásil, že za 34 rokov, čo pôsobí v justícii, nezmeškal žiadnu lehotu a rozhodne nepochybil ani v tomto prípade. "V spise v čase rozhodovania som žiadosť o prepustenie z väzby nemal, a preto trvám na prejednaní veci a vyhlásení oslobodzujúceho rozsudku," podčiarkol Polka. Tretí člen senátu Pavol Farkaš netrval na prejednaní veci. Szabóa odsúdili za úkladné vraždy Špecializovaný trestný súd v Pezinku prvýkrát odsúdil Štefana Szabóa v októbri 2013 za dve úkladné vraždy na doživotie, voči verdiktu sa odvolal na najvyšší súd. Trojčlenný senát najvyššieho súdu vinu za jednu vraždu uznal, pri druhej mal výhrady, a preto prvostupňový rozsudok zrušil a celý prípad vrátil späť na Špecializovaný trestný súd. Szabó v priebehu odvolacieho konania podal aj žiadosť o prepustenie z väzby. O tejto žiadosti však senát na najvyššom súde nerozhodol, urobil tak až Špecializovaný trestný súd približne dva mesiace po jej podaní, čím boli porušené práva obvineného. Po Szabóovej sťažnosti na najvyšší súd ho musel iný senát z väzby prepustiť. Od apríla 2014 bol teda Szabó na slobode. Špecializovaný trestný súd ho 13. mája druhý raz odsúdil na doživotie, pričom pri rozsudku bol Szabó osobne. Znova sa odvolal na najvyšší súd, ktorý mu napokon 29. októbra 2014 potvrdil vinu aj za druhú vraždu a tiež aj doživotný trest. Na definitívne rozhodnutie na najvyšší súd však už Szabó neprišiel. Keďže do väzenia sám nenastúpil, policajti po ňom začali pátrať. Polícii sa ho podarilo nájsť až v apríli minulého roka. Vyčuchal ho policajný pes, skrýval sa vo svojom dome v Lesných Kračanoch pri Dunajskej Strede. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sudcovia v kauze Štefana Szabóa si chcú očistiť meno

Čína inaugurovala nový kozmodróm úspešným štartom rakety

Ešte tento rok má Čína v pláne štart rakety s ľudskou posádkou a pracuje aj na výstavbe vesmírnej stanice, ktorá by mala byť hotová v roku 2022.Peking 25. júna (WebNoviny.sk) - Úspešným štartom nosnej rakety Čchang-čeng 7 (Dlhý pochod 7) v sobotu Čína spustila prevádzku svojho nového vesmírneho centra na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Informovala o tom dnes agentúra Sinchua. Nové centrum je štvrtým, ktoré má Čína k dispozícii, a jeho umiestnenie na ostrove by malo umožniť budovanie väčších rakiet, ktoré môžu byť na miesto štartu dopravené loďou, nie vlakmi. Ešte tento rok má Čína v pláne štart rakety s ľudskou posádkou a pracuje aj na výstavbe vesmírnej stanice, ktorá by mala byť hotová v roku 2022. Ak Medzinárodná vesmírna stanica v roku 2024 ukončí svoju činnosť, Čína zostane jedinou krajinou sveta s trvalo obývanou vesmírnou stanicou. V súlade so svojím vesmírnym programom má Čína v pláne uskutočniť v roku 2024 let ľudskej posádky na Mesiac. Na rok 2021 je naplánované pristátie robotického vozidielka na Marse. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čína inaugurovala nový kozmodróm úspešným štartom rakety

Porošenko sa počas inšpekcie v Donbase dostal pod paľbu

Po incidente ukrajinský prezident cestu neprerušil, pokračoval v inšpekcii oporných bodov obrany ATO a diskutoval s vojakmi.Kyjev 25. júna (WebNoviny.sk) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa počas inšpekcie v Donbase dostal pod paľbu proruských separatistov. S odvolaním sa na hovorcu prezidentskej kancelárie Andrija Lysenka o tom informovala agentúra UNIAN. Odporúčame: Mikloš: Ťažkosti Ukrajiny by zmiernila miliardová pôžička K incidentu podľa Lysenka došlo v piatok, keď bol Porošenko na inšpekčnej ceste v zóne vládnej protiteroristickej operácie (ATO). Po incidente cestu neprerušil, pokračoval v inšpekcii oporných bodov obrany ATO a diskutoval s vojakmi. Niekoľkým z nich odovzdal vysoké štátne vyznamenania a podpísal výnos o demobilizácii vojakov povolaných do služby v piatej vlne mobilizácie, informoval UNIAN. Lysenko dnes na brífingu v Kyjeve konštatoval zvýšenie intenzity ostreľovania v Donbase, celkovú situáciu označil za napätú, avšak kontrolovateľnú. Spresnil, že za posledných 24 hodín boli pozície ATO ostreľované 61-krát. Zranení boli dvaja vojaci jednotiek ATO. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Porošenko sa počas inšpekcie v Donbase dostal pod paľbu

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Čkanie

vypite pohár vody zdvihnutými rukami nad hlavou nech vám pri tom niekto pomôže

Stavebník

Optické zväčšenie malej kuchyne

Veľkou chybou je myslieť si, že nezáleží na farbe, ktorou malú kuchyňu vymaľujete. Skutočnosť, že farby opticky rozšíria alebo naopak zmenšia priestor je známa už stovky rokov. No v našich končinách sa traduje, že ak chceme miestnosť zväčšiť, nesmieme použiť nič iné, než bielu farbu. Tiež máte ten pocit? Opäť omyl.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Lučenec-Halič, Kalinovo, Mikušovce, Podrečany, Tomášovce, Veľká Ves, Vidiná
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang